• Šoubiz
  • Oscary urobili veľký krok: Po dlhých rokoch sa herečke ospravedlnili

Oscary urobili veľký krok: Po dlhých rokoch sa herečke ospravedlnili

Oscary urobili veľký krok: Po dlhých rokoch sa herečke ospravedlnili

Počas svojho príhovoru ju publikum vypískalo.

Americká Akadémia filmových umení a vied sa po takmer 50 rokoch ospravedlnila herečke z kmeňa Apačov, ktorá v roku 1973 na 45. ročníku udeľovania cien Oscar zastupovala Marlona Branda a v jeho mene odmietla cenu pre najlepšieho herca za výkon vo filme Krstný otec. Počas svojho príhovoru bola herečka a aktivistka Marie Louise Cruz, známa aj ako Sacheen Littlefeather (Pierko), publikom vypískaná.

Ako vo svojej správe pripomenula agentúra AP, Brando bojkotoval ceremoniál na protest proti zobrazovaniu pôvodných obyvateľov Ameriky v hollywoodskych filmoch a proti spôsobu, akým sa s nimi zaobchádza vo filmovom priemysle.

Marie Louise Cruz neskôr dokonca uviedla, že westernovú hviezdu Johna Waynea museli držať, aby ju fyzicky nenapadol.

AP dodala, že tento incident vyvoláva paralely s neslávne známym útokom herca Willa Smitha na moderátora tohtoročného ceremoniálu Chrisa Rocka za jeho poznámku týkajúcu sa Smithovej manželky.

V liste adresovanom Marie Louise Cruz sa medzičasom už bývalý prezident Akadémie filmových umení a vied David Rubin ospravedlnil za príkoria a negatívne dôsledky, ktorým bola vystavená pre svoje vyhlásenie spred takmer 50 rokov.

„Odvaha, ktorú ste preukázali, bola príliš dlho neuznaná. Za to sa vám hlboko ospravedlňujeme a zároveň vám vyjadrujeme úprimný obdiv,“ píše sa v liste.     

Akadémia, ktorá tento list zverejnila, súčasne oznámila, že Marie Louise Cruz pozvala, aby 17. septembra na špeciálne pripravovanom podujatí vo filmovom múzeu Akadémie v Los Angeles predniesla príhovor.

Múzeum, ktoré bolo otvorené vlani v septembri, sa zaviazalo konfrontovať „problematickú históriu“ Oscarov vrátane rasizmu. Jedna z expozícií sa zaoberá aj kauzou Sacheen Littlefeather.

Najnovšie videá