• Šoubiz
  • Novým kráľom je Charles. Už je známe, aké si vybral meno

Novým kráľom je Charles. Už je známe, aké si vybral meno

Novým kráľom je Charles. Už je známe, aké si vybral meno

Prečítajte si aj, aký postup teraz bude nasledovať.

V okamihu smrti kráľovnej Alžbety II. sa novým kráľom stal jej syn Charles, už bývalý princ z Walesu. Aby však mohl byť korunovaný za kráľa, musí prejsť niekoľkými praktickými a tradičnými krokmi.

TIP: FOTOGALÉRIA: Najkrajšie okamihy v živote kráľovnej Alžbety II.

Výber mena

Jedným z prvých krokov je, že sa musí rozhodnúť, aké meno príjme ako nový vladár. Bude Charles III. alebo prijme nové meno? Napríklad krstné meno jeho starého otca Georgea VI. bolo Albert, ale vládol pod jedným zo svojich stredných mien. Charles by si tak mohol vybrať jedno zo svojich štyroch mien - Charles Philip Arthur George.

Ako však potvrdil Clarence House, Charles bude panovať ako kráľ Charles III.

TIP: Alžbeta II. a Philip sú už spolu! Pozrite si najkrajšie zábery

Zmena titulu

Hoci je následníkom trónu, princ William sa automaticky nestane princom z Walesu. Okamžite dedí iný titul svojho otca, a to vojvoda z Cornwallu. Jeho manželka Catherine bude známa ako vojvodkyňa z Cornwallu.

Nový titul bude mať aj Charlesova manželka. Camillin plný titul znie kráľovná manželka. V angličtie konzorta je výraz používaný pre manželku panovníka.

FOTO:  Profimedia.sk

Slávnostné ceremónie

Približne v prvých 24 hodinách po smrti svojej matky bude Charles oficiálne vyhlásený za kráľa. Stane sa tak v paláci svätého Jakuba v Londýne pred Radou pre nástupníctvo, ktorú tvoria členovia Tajnej rady. Ide o skupinu vysokopostavených bývalých a súčasných poslancov a peerov. Súčasťou rady sú aj niektorí vysokí štátni úradníci, vysokí komisári Spoločenstva národov a starosta Londýna.

Teoreticky sa na tomto ceremoniáli môže zúčastniť viac ako 700 ľudí, ale pre krátkosť času je pravdepodobné, že počet bude oveľa nižší.

Kráľ sa nezúčastňuje

Na zasadnutí oznámi úmrtie kráľovnej Alžbety lord predseda Tajnej rady (v súčasnosti poslankyňa Penny Mordauntová) a nahlas prečíta vyhlásenie. Znenie vyhlásenia sa môže zmeniť, ale tradične ide o sériu modlitieb a sľubov, v ktorých sa vyjadruje uznanie predchádzajúcemu panovníkovi a sľubuje sa podpora novému. Toto potom podpíše niekoľko vysokopostavených osôb vrátane predsedu vlády, arcibiskupa z Canterbury a lorda kancelára.

Ako pri všetkých obradoch, aj tu sa bude venovať pozornosť tomu, čo sa mohlo zmeniť, doplniť alebo aktualizovať na znak novej éry.

FOTO:  Profimedia.sk

Prvé vyhlásenie kráľa

Rada sa zíde znova, zvyčajne o deň neskôr, a tentoraz sa zúčastní aj kráľ. Na začiatku vlády britského panovníka sa neuskutočňuje prísaha, ako sme na to zvyknutí v prípade hláv iných štátov, ako je napríklad prezident USA. Nový kráľ vydá vyhlásenie v súlade s tradíciou zo začiatku 18. storočia. Zloží prísahu na zachovanie škótskej cirkvi.

Po fanfárach trubačov sa uskutoční verejné vyhlásenie, v ktorom sa Charles vyhlási za nového kráľa. Z balkóna nad Friary Court v paláci svätého Jakuba to urobí armádny dôstojník Podväzkového rádu. Zvolá: „Boh ochraňuj kráľa!“ Od roku 1952 zaznie toto zvolanie prvýkrát.

V Hyde Parku, londýnskom Toweri a z námorných lodí zaznejú delové salvy a v Edinburghu, Cardiffe a Belfaste prečítajú vyhlásenie, že Charles je kráľ.

Korunovácia

Symbolickým vrcholom nástupu bude korunovácia. Vzhľadom na potrebné prípravy ju neočakávame tak skoro po Charlesovom nástupe. Kráľovná Alžbeta nastúpila na trón vo februári 1952, ale korunovaná bola až v júni 1953.

Už 900 rokov sa korunovácia koná vo Westministerskom opátstve. Viliam Dobyvateľ bol prvým panovníkom, ktorý tu bol korunovan a Charles bude 40. panovníkom v poradí.

Pôjde o anglikánsku bohoslužbu, ktorú slúži arcibiskup z Canterbury. Vrcholom obradu bude nasadenie koruny na Charlesovu hlavu. Ide o korunu svätého Eduarda - masívna koruna z roku 1661. Tá je ústredným prvkom korunovačných klenotov v londýnskom Toweri a panovník ju nosí len v okamihu samotnej korunovácie. Aj preto, že váži takmer 2,5 kilogramu. Na rozdiel od kráľovských svadieb je korunovácia štátnou udalosťou a platí ju vláda. Tá nakoniec rozhoduje aj o zozname hostí.

Zaznie hudba, čítanie, rituál pomazania nového panovníka pomocou olejov z pomaranča, ruží, škorice, pižma a ambry.

Nový kráľ zloží korunovačnú prísahu pred očami celého sveta. Počas tohto zložitého obradu dostane guľu a žezlo ako symboly svojej novej úlohy a arcibiskup mu na hlavu nasadí masívnu zlatú korunu.

Hlava Spoločenstva národov

Charles sa stal hlavou Commonwealthu, združenia 56 nezávislých krajín a 2,4 miliardy ľudí. V 14 z týchto krajín, ako aj v Spojenom kráľovstve, je kráľ hlavou štátu. Medzi krajiny, známe ako Commonwealth, patria: Austrália, Antigua, Barbuda, Bahamy, Belize, Kanada, Grenada, Jamajka, Papua-Nová Guinea, Svätý Krištof a Nevis, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadíny, Nový Zéland, Šalamúnove ostrovy a Tuvalu.

Galéria

Najnovšie videá