• Šoubiz
  • Je to oficiálne! Z princa Charlesa je kráľ Karol III.

Je to oficiálne! Z princa Charlesa je kráľ Karol III.

Je to oficiálne! Z princa Charlesa je kráľ Karol III.

Nový monarcha zložil slávnostnú prísahu.

Po smrti svojej matky kráľovnej Alžbety II. sa z princa Charlesa automaticky stal kráľ Karol III. Britského panovníka dnes, v sobotu 10. septembra, čakalo oficiálne vyhlásenie na známom balkóne v Paláci svätého Jakuba v Londýne. Stalo sa tak tesne po stretnutí rady pre nástupníctvo trónu, na ktorom sa zúčastnil aj jeho syn, princ William. Takáto udalosť sa vysielala prvýkrát aj naživo v televízii.

Karol III. sa počas zasadnutia rady pre nástupníctvo trónu v Paláci svätého Jakuba v Londýne oficiálne stal novým britským kráľom. Predsedníčka nástupníckej rady Penny Mordauntová na zasadnutí tiež oficiálne ohlásila smrť kráľovnej Alžbety II. „Princ Charles Philip Arthur George sa teraz, úmrtím našej panovníčky (Alžbety II.), stáva naším kráľom Karolom III. Bože, ochraňuj kráľa!“ vyhlásila nástupnícka rady.

Karol III. následne zložil a podpísal slávnostnú prísahu. „Je mojou smutnou povinnosťou oznámiť vám smrť mojej milovanej matky, kráľovnej,“ povedal Karol III. Dodal, že vie, ako hlboko s ním súcití celý národ a dokonca celý svet v dôsledku „nenapraviteľnej straty, akú sme my všetci utrpeli“. Nový monarcha zdôraznil záväzok venovať „zvyšok svojho života“ svojej novej role panovníka Spojeného kráľovstva. Prisľúbil, že bude nasledovať „inšpirujúci príklad“ svojej matky pozostávajúci z „celoživotnej lásky a nezištnej služby“.

„Som si hlboko vedomý tohto úžasného dedičstva a povinností, ako aj obrovskej zodpovednosti panovníka, ktoré mi boli teraz odovzdané,“ citovala slová Karola III. BBC. Karol III. podpísal dve kópie potvrdzujúce vyslovenú prísahu. Následne tak učinili aj dvaja svedkovia - jeho syn, princ William, a kráľovná manželka Kamila.

Najstarší syn zosnulej britskej panovníčky Alžbety II. sa stal kráľom Spojeného kráľovstva a hlavou štátu 14 ďalších krajín vrátane Austrálie, Kanady a Nového Zélandu vo štvrtok automaticky po jej smrti. Jeho oficiálne vyhlásenie však učinila v sobotu rada pre nástupníctvo trónu zložená zo stoviek politikov vrátane ministrov či bývalých premiérov, lídra opozície, ďalších vysokopostavených štátnych úradníkov, biskupov a tiež členov kráľovskej rodiny. Vyhlásenie sprevádzali salvy vypálené z Hyde Parku a londýnskeho Toweru.
Rada pre nástupníctvo trónu zasadá výlučne v prípade úmrtia monarchu, čo sa naposledy stalo v roku 1952, keď zomrel otec Alžbety II., kráľ Juraj VI.

Vyhlásenie sa po druhý raz bude neskôr počas soboty čítať aj v priestoroch Kráľovskej burzy v Londýne. Popoludní majú vysokopostavení poslanci britského parlamentu vysloviť prísahu vernosti novému kráľovi. Prísahu budú môcť zložiť všetci členovia parlamentu po tom, čo sa po desiatich dňoch štátneho smútku parlament vráti do bežného chodu. Zloženie prísahy však nie je povinnosťou.

Vyhlásenie sa v nedeľu verejne prečíta aj v ďalších hlavných mestách Spojeného kráľovstva - v škótskom Edinburghu, severoírskom Belfaste a waleskom Cardiffe, ako aj v iných lokalitách, približuje denník The Guardian. Nový britský kráľ Karol III. sa v piatok podvečer prvýkrát prihovoril verejnosti prostredníctvom videopríhovoru, v ktorom prisľúbil, že bude krajine slúžiť s „lojalitou, rešpektom a láskou“.

TIP: Prvé fotky nového kráľa: Smútok v očiach plných sĺz

Zvítanie s ľuďmi

Kráľ Karol III. sa včera po návrate zo zámku Balmoral zvítal s obyvateľmi pred Buckinghamským palácom. Spolu s manželkou Camillou vystúpili z auta a prešli rovno k jasajúcemu davu. Kráľ si podával s ľuďmi ruky, zrejme prijímal kondolencie a niektorým odpovedal aj na otázky.

Karol III. alebo Charles III.?

Podľa Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra neexistuje správna odpoveď a všetko závisí od toho, ako sa to ujme v médiách a medzi Slovákmi. Čo si myslíte vy? Hlasujte v našej ankete!

Galéria

Najnovšie videá