• Šoubiz
  • Veľké zmeny po smrti kráľovnej: Na túto si bude zvykať celý svet

Veľké zmeny po smrti kráľovnej: Na túto si bude zvykať celý svet

Veľké zmeny po smrti kráľovnej: Na túto si bude zvykať celý svet

A platiť začne čoskoro.

Britská kráľovská mincovňa predstavila prvé mince s portrétom nového kráľa Karola III. Briti budú môcť panovníka vidieť na drobných približne od decembra, keď sa do obehu postupne dostanú mince s jeho podobizňou v hodnote 50 pencí.

Podobizeň nového panovníka vytvoril britský sochár Martin Jennings a Karol III. ju osobne schválil, uviedla v piatok Kráľovská mincovňa. V súlade s tradíciou je kráľov portrét otočený doľava - opačným smerom než portrét jeho matky, kráľovnej Alžbety II.

FOTO:  TASR

„Karol III. dodržal všeobecnú tradíciu, ktorú máme v britskom mincovníctve a ktorá siaha až ku Karolovi II., že monarcha je tvárou natočený opačne než jeho predchodca,“ vysvetlil Chris Barker z múzea Kráľovskej mincovne.

Karol je zobrazený bez koruny. Okolo portrétu je nápis, ktorý v preklade znamená Karol III., z milosti Božej kráľ, obranca viery. Samostatná pamätná päťlibrová minca pripomínajúca život a odkaz Alžbety II. bude vydaná v pondelok. Na jednej strane tejto mince je zobrazený Karol, zatiaľ čo na rubovej strane sú vedľa seba dve nové Alžbetine vyobrazenia.

TIP: Úmrtný list kráľovnej Alžbety II. odhalil príčinu smrti

Kráľovská mincovňa so sídlom v južnom Walese zobrazuje britskú kráľovskú rodinu na minciach už viac ako 1100 rokov a dokumentuje každého panovníka od čias Alfréda Veľkého.

Karol III. nastúpil na trón 8. septembra po smrti svojej matky Alžbety II., najdlhšie vládnucej britskej panovníčky, ktorá zomrela vo veku 96 rokov. V Spojenom kráľovstve je v súčasnosti v obehu približne 27 miliárd mincí s podobizňou Alžbety II.

Všetky zostanú zákonným platidlom a budú v obehu, kým nebude potrebné vyradiť ich ako poškodené alebo opotrebované. Vtedy ich nahradia nové mince s vyobrazením Karola III.

Najnovšie videá