• Šoubiz
  • Zomrela česká rocková legenda: Spevák prehral boj s chorobou

Zomrela česká rocková legenda: Spevák prehral boj s chorobou

Zomrela česká rocková legenda: Spevák prehral boj s chorobou

Mal 68 rokov.

Vo veku 68 rokov zomrel v pondelok po dlhšej chorobe český rockový spevák, skladateľ, textár a gitarista Michal Ambrož, známy ako frontman skupín Jasná páka, Hudba Praha a Divoký srdce.

Jeho poslednou nahrávkou sa tento rok v apríli stalo EP skupiny Jasná páka s názvom Starej bejt každej neumí. Kapela, ktorá je spoločne s Pražským výběrom považovaná za symbol českej novej vlny, vydala toto EP so štyrmi skladbami.

So skupinou Hudba Praha vydal Ambrož v roku 2019 štúdiový album s názvom Michal Ambrož & Hudba Praha. Napriek tomu, že ho nahrala nová zostava, album hudobne nadväzuje na náladu piesní skupiny z polovice 80. rokov.

FOTO:  Profimedia.sk

Predchádzajúca zostava Hudby Praha sa rozpadla pred ôsmimi rokmi. Vznikli dva súbory, ktoré nadviazali na jej tradíciu - Hudba Praha Band a Michal Ambrož & Hudba Praha. Hudbu Praha založil Ambrož v roku 1984 po zákaze Jasnej páky, ktorá sa v článku Nová vlna so starým obsahom v časopise Tribuna ocitla na čiernej listine.

Článok, ktorý bol podpísaný fiktívnym menom Jan Krýzl, odštartoval perzekúciu alternatívnej českej rockovej scény, ktorá zasiahla predovšetkým predstaviteľov punku a novej vlny.

Ambrož sa narodil 23. januára 1954 v Havlíčkovom Brode. Pôsobil aj ako moderátor na rozhlasovej stanici Radio Beat.

Najnovšie videá