• Šoubiz
  • Na takéto niečo si nepamätáme: Zvrat v nominácii na Oscara!

Na takéto niečo si nepamätáme: Zvrat v nominácii na Oscara!

Na takéto niečo si nepamätáme: Zvrat v nominácii na Oscara!

Po veľkej kritike nastali nečakané kroky.

Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) opäť posúdi nomináciu britskej herečky Andrey Riseborough na prestížnu filmovú cenu Oscar v kategórii najlepšia herečka. Bude tak reagovať na kritiku, ktorú vyvolala táto nominácia.

Zaradenie britskej herečky na zoznam kandidátov na jedno z najprestížnejších ocenení vo filmovom priemysle vyvolalo pomerne veľké prekvapenie — najmä preto, že nízkorozpočtová filmová dráma To Leslie, v ktorej hrala, bola síce kritikmi ocenená, ale divákmi zostala takmer nepovšimnutá.

FOTO:  Profimedia.sk

Filmoví akademici budú teraz skúmať, či kampaň na nomináciu Riseborough , ktorá sa pred oscarovou sezónou aktívne viedla v Hollywoode, nebola porušením pravidiel. AMPAS už vo svojom piatkovom vyhlásení uviedla, že cieľom je zabezpečiť, aby súťaž o ceny prebiehala spravodlivým a etickým spôsobom.

Preskúmaním celej kauzy chce potvrdiť, že neboli porušené žiadne smernice, a zistiť, či by v novej ére sociálnych médií a digitálnej komunikácie nemali byť tieto smernice zmenené. Podľa BBC otázka, či niektorí z tých, ktorí obhajovali Riseborough, porušili pravidlá filmovej akadémie, sa týka niekoľkých konkrétnych príspevkov — ich autori ju nielen obhajovali, ale aj odkazovali na jej konkurentov, čo je prísne zakázané.

Nomináciu Riseborough na Oscara aktívne podporilo mnoho hollywoodskych hviezd vrátane Courteney Cox, Susan Sarandonov, Charlize Theron, Gwyneth Paltrow či Edwarda Nortona. Konkurentkami Riseborough sú okrem iných Cate Blanchett za výkon v psychologickej dráme Tár, kde hrala dirigentku Berlínskej filharmónie, ako aj Ana de Armas — hviezda životopisného filmu Blondínka o Marilyn Monroe.

BBC považuje za nepravdepodobné — hoci nie nemožné —, že Riseborough bude vylúčená zo súboja o titul najlepšia herečka. Oscarové nominácie boli zrušené už aj v minulosti, hoci nikdy nie v hereckej kategórii.

Podľa BBC je pravdepodobnejšie, že sa rozhodne o nejakej forme mierneho trestu pre každého, kto presadzovaním Riseborough porušil smernice Akadémie. Akadémia tiež môže po svojom utorkovom zasadnutí vydať vyhlásenie, v ktorom zopakuje, aké sú pravidlá, prípadne ich ešte sprísni.

Väčšina odborníkov z branže sa zhoduje, že Riseborough podáva vo filme To Leslie vynikajúci a nezabudnuteľný výkon. Časť kritikov si však myslí, že jej nominácia mohla byť na úkor herečiek tmavej pleti.

Očakávalo sa totiž, že na Oscara bude nominovaná Danielle Deadwyler za svoj výkon vo filme Till, či jej kolegyňa Viola Davis, ktorá hrala vo filme The Woman King. Potenciálne nominovaní na Oscara majú za sebou spravidla nákladné kampane, ktoré zvyčajne financuje konkrétne filmové štúdio.

Film To Leslie, ktorý v kinách zarobil 27-tisíc dolárov, sa však spoliehal skôr na ústne ohlasy jej priaznivcov zvučných mien. Nominácia Riseborough bola veľmi nezvyčajná predovšetkým preto, že sa neobjavila na žiadnom z predchádzajúcich galavečerov, s výnimkou Independent Spirit Awards, ktoré sú špecificky určené pre nezávislé filmy, doplnila BBC.

Najnovšie videá