• Šoubiz
  • Padol verdikt! Rozhodli o herečke

Padol verdikt! Rozhodli o herečke

Padol verdikt! Rozhodli o herečke

Na podobný rozruch si nepamätáme.

Rada americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) na svojom utorňajšom zasadnutí rozhodla, že britskej herečke Andrei Riseborough neodoberie nomináciu na prestížnu filmovú cenu Oscar v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Riseborough bola outsiderom na nomináciu, ale podporovali ju hviezdy ako Gwyneth Paltrow, Courteney Cox, Jennifer Aniston či Edward Norton.

Oscarová akadémia na svojom utorkovom zasadnutí skúmala, či kampaň podporovateľov Riseborough neporušila pravidlá AMPAS. Rada dospela k záveru, že taktika použitá pri propagácii filmu, v ktorom Riseborough účinkovala, vyvolala obavy, no nedosiahli takú úroveň, aby sa nominácia filmu mala zrušiť.


Zaradenie britskej herečky na zoznam kandidátov na jedno z najprestížnejších ocenení vo filmovom priemysle vyvolalo pomerne veľké prekvapenie — najmä preto, že nízkorozpočtová filmová dráma To Leslie, v ktorej hrala, bola síce kritikmi ocenená, ale divákmi zostala takmer nepovšimnutá.

Konkurentkami Riseboroughovej v danej kategórii sú okrem iných Cate Blanchett za výkon v psychologickej dráme Tár, kde hrala dirigentku Berlínskej filharmónie, ako aj Ana de Armas — hviezda životopisného filmu Blondínka o Marilyn Monroeovej.

Väčšina odborníkov z branže sa zhoduje, že Riseborough podáva vo filme To Leslie vynikajúci a nezabudnuteľný výkon. Časť kritikov si však myslí, že jej nominácia mohla byť na úkor herečiek tmavej pleti.

Očakávalo sa totiž, že na Oscara bude nominovaná Danielle Deadwyler za svoj výkon vo filme Till, či jej kolegyňa Viola Davis, ktorá hrala vo filme The Woman King. Potenciálne nominovaní na Oscara majú za sebou spravidla nákladné kampane, ktoré zvyčajne financuje konkrétne filmové štúdio.

Film To Leslie, ktorý v kinách zarobil 27.000 dolárov, sa však spoliehal skôr na ústne ohlasy jej priaznivcov zvučných mien.


Najnovšie videá