Módny svet opäť v smútku. Po Vivienne Westwood zomrel ďalší dizajnér

Módny svet opäť v smútku. Po Vivienne Westwood zomrel ďalší dizajnér
Zdroj: Profimedia.sk

Zomrel doma vo Francúzsku.

Francúzsko-španielsky módny návrhár Paco Rabanne, známy svojimi excentrickými návrhmi odevov a založením jednej z najznámejších značiek vôní na svete, zomrel v piatok vo veku 88 rokov.

Rabannovu smrť pre tlačovú agentúru AFP potvrdila materská spoločnosť jeho značky, ktorá uviedla, že „svojou radikálnou víziou módy poznačil celé generácie a jeho odkaz bude žiť naďalej“.

Rabanne sa stal známym vďaka svojej celosvetovo populárnej línii vôní, ako aj vďaka svojim výstredným názorom.

Navrhol aj ikonický kostým americkej herečky Jane Fonda pre sci-fi film Barbarella z roku 1968 a šaty pre francúzske ikony Brigitte Bardot a Francoise Hardy

Rabanne začal svoju kariéru ako spolutvorca hnutia „vesmírneho veku“ v móde 60. rokov spolu s návrhármi, ako bol Pierre Cardin. Jeho prehliadka v roku 1966 mu priniesla okamžitú slávu, keď ohromil publikum „12 nenositeľnými šatami“.

„Vždy som mal dojem, že som urýchľovač času,“ napísal Paco Rabanne v roku 2016.

Rabanne sa narodil vo vojenskej rodine v španielskom Baskicku neďaleko mesta San Sebastián. Jeho otec bol plukovníkom republikánskej armády, ktorého v roku 1936 počas španielskej občianskej vojny popravili nacionalistické sily generála Francisca Franca, uvádza spravodajská stanica BBC News.

V roku 1966 založil vlastný módny dom Paco Rabanne, ktorý získal medzinárodné uznanie. Jeho návrhy vyvolali chválu aj polemiku.

V roku 1999, po desaťročiach pôsobenia na pozícii jedného z najvýznamnejších inovátorov v módnom priemysle, Rabanne odišiel do dôchodku. Počas nasledujúcich 24 rokov sa na verejnosti objavoval už len zriedkavo.

Len koncom minulého roka prišiel svet módy o veľké meno, keď vo veku 81 rokov zomrela 29. decembra britská módna návrhárka Vivienne Westwood.

Zdieľať

Najnovšie videá