Britské filmové ceny BAFTA: Prekvapenie v kategóriách najlepšia herečka a herec

Britské filmové ceny BAFTA: Prekvapenie v kategóriách najlepšia herečka a herec
Zdroj: Profimedia.sk

Za favoritov sa predtým považovali Michelle Yeoh a Colin Farrell.

Vojnová dráma Na západe nič nové získala v nedeľu cenu pre najlepší film na odovzdávaní britských filmových cien BAFTA. Nemecká snímka sa stala veľkým víťazom večera, keď ju ocenili celkovo sedemkrát.

Nové sfilmovanie románu Ericha Mariu Remarqua súťažilo o ceny BAFTA v 14 kategóriách. Nominácie premenilo aj v kategórii najlepší režisér, ktorým je Edward Berger, najlepší cudzojazyčný film či najlepšia filmová hudba (Volker Bertelmann).

Producent Malte Grunert uviedol, že britské uznania pre snímku v nemeckom jazyku sú „jednoducho neuveriteľné“. Film s protivojnovým posolstvom i Remarquova predloha z roku 1929 podľa neho ukazujú, že „vojna je všetko, len nie dobrodružstvo“.

Prekvapenie priniesol 76. ročník odovzdávania cien BAFTA v kategóriách najlepšia herečka a herec, v ktorých uspeli Cate Blanchett (Tár) a Austin Butler (Elvis). Za favoritov sa predtým považovali Michelle Yeoh (Všetko, všade, naraz) a Colin Farrell (Duchovia Inisherinu).

Tragikomédia Duchovia Inisherinu dostala štyri ceny. Za výkon vo vedľajších úlohách si ich odniesli Kerry Condon a Barry Keoghan. Snímke Martina McDonagha udelili ocenenia aj za najlepší pôvodný scenár a výnimočný britský film.

Štyri ceny v podobe zlatých masiek má aj životopisný film Elvis. Okrem hlavného predstaviteľa Butlera ich dostal za herecké obsadenie, kostýmy a mejkap. Snímka Všetko, všade, naraz, nominovaná v desiatich kategóriách, dostala len cenu za strih.

Slávnostné udeľovanie cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) v londýnskej Royal Festival Hall moderoval britský herec Richard E. Grant.

Ocenenia BAFTA sú vrcholom britského filmového kalendára. Považujú sa za „predskokana“ marcového udeľovania Oscarov, hoci v posledných rokoch len zriedka predznamenali ich víťazov. Ceny americkej akadémie odovzdajú o tri týždne v Los Angeles.

Zdieľať

Najnovšie videá