Zomrela speváčka († 83), ktorá spolupracovala aj s Georgeom Michaelom

Zomrela speváčka († 83), ktorá spolupracovala aj s Georgeom Michaelom

Bola jednou z najväčších brazílskych hviezd 60. a 70. rokov.

Vo veku 83 rokov zomrela v pondelok brazílska speváčka Astrud Gilberto, známa hudobným žánrom bossa-nova, informuje spravodajská stanica BBC News.

Gilbertová bola jednou z najväčších brazílskych hviezd 60. a 70. rokov; nahrala 16 štúdiových albumov a neskôr spolupracovala s umelcami ako Chet Baker, Quincy Jones či George Michael.

Narodila sa ako Astrud Evangelina Weinertová v brazílskom meste Salvador. V mladosti sa presťahovala do Ria de Janeiro, hudobnú inšpiráciu čerpala z matkinej strany.

V tínedžerskom veku sa dostala do skupiny mladých ľudí, ktorú označila za „hudobný klan“. Členmi tohto zoskupenia boli aj slávna speváčka Nara Leaová a uznávaný gitarista Joao Gilberto, ktorý pomohol vytvoriť hudobný žáner bossa-nova.

Astrud a Joao sa zosobášili niekoľko mesiacov po zoznámení a ich vzťah sa stal začiatkom speváčkinej umeleckej kariéry.
V roku 1963 sprevádzala svojho manžela do New Yorku, aby mu pomáhala v štúdiu ako prekladateľka, keď nahrával album s americkou jazzovou legendou Stanom Getzom.

Keď skupina išla nahrať anglickú verziu skladby The Girl From Ipanema, potrebovala vokalistku - a Gilberto navrhla, že by túto úlohu mohla zvládnuť i ona sama.

Pieseň sa okamžite stala hitom a získala cenu Grammy za nahrávku roka; Gilberto však na nej nebola uvedená ako interpretka. Skladba vyšla na albume Getz/Gilberto v marci 1964, ktorý sa stal štandardom žánru bossa-nova.

Album bol však pre ňu bránou do úspešnej sólovej kariéry, ktorá sa začala platňou The Astrud Gilberto Album (1965), na ktorej sa spojila s jazzovým gitaristom Antoniom Carlosom Jobimom a nahrala s ním súbor brazílskych štandardov.

V roku 2002 nahrala svoj posledný album Jungle, po ktorom oznámila, že na neurčitý čas prestáva verejne vystupovať.
Úmrtie Astrud Gilberto je pre milovníkov brazílskej hudby ďalšou ranou - po smrti rockovej ikony Rity Lee, ktorá zomrela v máji vo veku 75 rokov, a legendárnej popovej speváčky Gal Costa, ktorá zomrela vlani v novembri ako 77-ročná, pripomína tlačová agentúra AFP.

Obe boli predstaviteľkami hnutia Tropicália, ktoré spájalo medzinárodný pop a psychedelický rock s typickým brazílskym zvukom.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Pitchfork (@pitchfork)

Najnovšie videá