• Šoubiz
  • Veľký krok pre princa: Už rozhodne nie je chlapčiatko

Veľký krok pre princa: Už rozhodne nie je chlapčiatko

Veľký krok pre princa: Už rozhodne nie je chlapčiatko

Dostal veľkú úlohu.

Dánsky princ Christian dostal v utorok povolenie oficiálne zastupovať svoju starú matku kráľovnú Margarétu II. Osemnásťročný princ podpísal v dánskej Štátnej rade príslušné slávnostné vyhlásenie o záväzku dodržiavať ústavu. Oznámil to tamojší kráľovský palác. Táto skutočnosť znamená, že môže byť vymenovaný za tzv. Rigsforstandera, ktorý preberá oficiálne povinnosti hlavy štátu, ak ich kráľovná ani korunný princ nemôžu vykonávať.

Na podpisovej ceremónii sa okrem 83-ročnej kráľovnej zúčastnili aj Christianov otec, korunný princ Frederik, premiérka Mette Frederiksen a minister zahraničných vecí Lars Lökke Rasmussen. Christian, ktorý len pred mesiacom dovŕšil 18 rokov, je najstarším potomkom Frederika, čiže by sa mal v budúcnosti stať panovníkom. Má troch mladších súrodencov.

Prvýkrát za viac ako 100 rokov sa teraz stalo, že korunný princ a zároveň aj jeho nástupca majú právo zastupovať hlavu štátu. Naposledy takáto situácia vznikla v roku 1902. Budúci kráľ Kristián X. vtedy podpísal príslušné vyhlásenie, pretože jeho otec, budúci kráľ Frederik VIII. a jeho starý otec kráľ Kristián IX. boli v tom istom čase na ceste v zahraničí.

Takto vyzerala jeho oslava 18. narodenín

Galéria

Najnovšie videá