• Šoubiz
  • ADONXS má nový klip. Robil na ňom človek, ktorý má na konte videá aj pre Harryho Stylesa

ADONXS má nový klip. Robil na ňom človek, ktorý má na konte videá aj pre Harryho Stylesa

ADONXS má nový klip. Robil na ňom človek, ktorý má na konte videá aj pre Harryho Stylesa

Spevák tiež priznal, že dennodenne bojuje s myšlienkou menejcennosti pre svoju postavu.

Keď si pred rokmi talentovaný spevák Adam Pavlovčin s jedinečným hlasom vyberal umelecké meno, voľba padla na postavu z gréckej mytológie. Stal sa z neho ADONXS (číta sa ako Adonis). Vyzerá to, že tento výber nebol náhodný. Teraz prichádza s unikátnym filmovým videoklipom, ktorého príbeh ukrýva tak vysvetlenie akronymu ako aj dôležitú a pre mnohých veľmi bolestivú tému.

Galéria

​V novom svetovom videoklipe ADONXSA OVRTHNKR nám Adam Pavlovčin odhaľuje zákutia svojej duše, priznáva sa k závislosti a chce poukázať na milióny mužov, ktoré ťažia podobný problém. Ten, o ktorom spoločnosť skoro nehovorí - Adonisov komplex.

„Adonisov komplex, ktorým trpia muži všetkých vekových kategórií, je nezdravá posadnutosť obrazom mužského tela. Bez ohľadu na to, aké veľké sú vaše svaly, nikdy to nebude dosť. Táto obsesia fyzickej dokonalosti môže mať za následok zneužívanie steroidov, poruchy príjmu potravy, nadmerné budovanie svalov a tiež podstupovanie ‚zbytočných‘ kozmetických zákrokov. Porucha má tendenciu jedinca ovládnuť a podriadiť si celú jeho existenciu. V dnešnej dobe je navyše táto problematika ovplyvnená sociálnymi médiami a štandardmi, ktoré nám podsúvajú,” hovoria odborníci z radov psychológov.

Videoklip Overthinker je práve o tom. „Ide o príbeh mladíka, ktorý sa jednej noci stretne so svojím (vnútorným) démonom a... idolom zároveň. Ako dopadne? Ako každý, kto dovolí parazitovi zvíťaziť,” hovorí mladý umelec.

„Herca, ktorý v mojom klipe stvárňuje hlavnú postavu, sme dlho a starostlivo hľadali. Bolo pre nás totiž dôležité, aby spĺňal atribúty, v ktorých sa vidím ja sám, a v ktorých sa zároveň dokážem veľmi mnohokrát utápať. Chudší, šľachovitý typ, ktorý pre mnohých môže pôsobiť ako ideál krásy, ale pre mňa nie je dostačujúci. Vidíme teda chlapca, ktorý nie je spokojný so svojím fyzickým vzhľadom, najmä svalovým objemom a ktorý sa snaží priblížiť štandardom mužskej krásy, ktorým je vystavený a obklopený, a ktoré považuje za jediné správne. Len tieto atribúty ho v jeho očiach urobia dostatočne atraktívnym,“ vysvetľuje ADONXS.

„Ako som už naznačil, s týmto príbehom veľmi silno rezonujem a dotýka sa mojej vlastnej skúsenosti. Nemôžem povedať, že by som sa dokázal odpútať od týchto niekedy až nerealistických štandardov mužskej krásy, ale snažím sa nastaviť si balans medzi zdravou motiváciou k cvičeniu a jedálničku a stavom, kedy je to už niečo toxické, čo ovplyvňuje moje duševné zdravie, harmóniu a pokoj,“ dodáva ADONXS.

30-kilogramový kostým

Pre tento videoklip sa vyrábala špeciálna protetická maska a 30-kilogramový „body muscle suit“. Bol to jeden z kľúčových elementov klipu, ktorý však ani zďaleka nebolo ľahké ustáť. Pavlovčinovi po 14-hodinovom nakrúcaní spôsobil niekoľko preliačení a modrín. „Predstavujem v ňom úlohu démona a zároveň idola, ktorým je hlavný hrdina posadnutý, zbožňuje ho, a ktorý ho zároveň ničí. Keď som si pred rokmi vyberal umelecké meno, vychádzal som zo svojej bakalárskej práce, ktorá sa na jednej úrovni koncepčne zaoberala práve mojím sebavedomím, vystupovaním na verejnosti a Adonisovým komplexom. Vtedy práve vznikol akronym ADONXS – ktorý má v sebe X ako symbol neznámej, a to z toho dôvodu, aby si za tú neznámu mohol ktokoľvek čokoľvek predstaviť a tak nájsť svojho Adonisa, svoju vnútornú silu a sebavedomie v akejkoľvek činnosti alebo odvetví. ADONXS sa pre mňa stáva realitou na pódiu a v tvorbe, kde som odvážny, sebavedomý a láskavý k svojmu zovňajšku, aj keď dennodenne bojujem s myšlienkou menejcennosti kvôli svojej postave,” hovorí Adam.

Overthinker je poslednou skladbou na albume Age of Adonxs, ku ktorému vyšiel videoklip. Cieľom nie je, aby sa singel stal hitom, drvil hudobné rebríčky a triafal sa do vkusu väčšiny. Overthinker je trochu outsider. Skladba je temnejšia, nekompromisnejšia a žánrovo sa vymyká. Zámerom teda nie je prepisovať pravidlá mainstreamu. Tentoraz je pre Adonxsa dôležitejší príbeh, ktorý chce rozprávať. Téma, ktorej sa chce venovať a emócie, ktoré chce vzbudzovať.

Zásadná inšpirácia

Už samotný názov skladby OVERTHINKER vypovedá o mnohom. Je to človek, ktorý prehnane premieta a premýšľa nad vecami, ktoré sú vo väčšine času len malichernosti odpútavajúce pozornosť od tých dôležitých vecí a rozhodnutí. V tej chvíli sa človek zbaví vlastného tela a prestane cítiť radosť zo života. Tento stav môže byť aj prejavom úzkosti či reakcií na traumu.

„Keď sme s režisérom Jiřím Hořenským premýšľali o koncepte videoklipu, rozhodol som sa vytiahnuť niečo zo seba. Príbeh, ktorý ukazujeme je žánrový, ľahko štylizovaný a odohráva sa vo svete s vlastnými pravidlami. Mám obrovskú radosť aj z toho, že tentoraz sa mi podarilo pritiahnuť do môjho kreatívneho tímu aj veľké mená z brandže, tak napríklad farbením sa zaoberal človek, ktorý pracoval nad videoklipmi Harryho Stylesa, Sama Smitha, Dua Lipy a Rosalie,“ hovorí Adonxs alias Adam Pavlovčin a dodáva, že sa mu s jeho tímom a slovenskou produkciou RE:SET podarilo vytvoriť minimalistický naratívny snímok, ktorý odkazuje na kinematografiu prelomu 80. a 90. rokov a má jemne hororové aspekty.

Najnovšie videá