• Šoubiz
  • Zomrel spevák jednej z najlegendárnejších vianočných piesní: Už ju hrá tam hore

Zomrel spevák jednej z najlegendárnejších vianočných piesní: Už ju hrá tam hore

Zomrel spevák jednej z najlegendárnejších vianočných piesní: Už ju hrá tam hore

Prehral svoj boj s chorobou.

Vo veku 65 rokov zomrel frontman kapely The Pogues Shane MacGowan. Legendárny írsky rocker, ktorý stál za ikonickou vianočnou pesničkou Fairytale of New York, odišiel po osemročnom boji s ochorením mozgu, oznámila jeho manželka na Instagrame.

Správa o smrti známeho speváka prišla len tri dni po tom, čo jeho manželka Victoria zverejnila jeho dojemnú snímku z nemocničného lôžka so správou, že opúšťajú Nemocnicu sv. Vincenta. Svoj boj nakoniec prehral, píše britský denník Daily Mail.

​MacGowan sa narodil v anglickom grófstve Kent, bol synom írskych prisťahovalcov. Od roku 1982 až do rozpadu skupiny The Pogues v roku 2014 bol jej lídrom. S danou formáciou vydal sedem štúdiových albumov a päť koncertných albumov. MacGowan o svojej diagnóze encefalitídy informoval koncom minulého roka.

Podľa britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) ide o nezvyčajné, ale vážne ochorenie. Od roku 2015 MacGowan tiež používal invalidný vozík po tom, ako sa zranil pri páde.

V roku 2018 mu v dublinskej National Concert Hall udelili cenu za celoživotné dielo. O jeho živote vznikol i dokumentárny film Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan (2020).

Írsky prezident Michael Higgins označil MacGowana za jedného z „najväčších hudobných textárov“.

„Tak ako mnohí na celom svete, aj ja som sa dnes s veľkým zármutkom dozvedel o smrti Shanea MacGowana. Jeho slová spájajú Írov na celom svete s ich kultúrou a históriou, a zahŕňajú mnoho ľudských emócií tým najpoetickejším spôsobom,“ povedal.

Najnovšie videá