• Šoubiz
  • Umelecký svet smúti: Odišla ďalšia legenda

Umelecký svet smúti: Odišla ďalšia legenda

Umelecký svet smúti: Odišla ďalšia legenda

Zahraničné médiá informujú, že príčinou úmrtia bol zápal pľúc.

Vo veku 85 rokov zomrel v utorok americký umelec Richard Serra, ktorého obrovské oceľové sochy potiahnuté jemnou patinou hrdze zdobia krajiny a dominujú v najvýznamnejších svetových múzeách a galériách. Denník The New York Times v noci na stredu informoval, že umelec zomrel vo svojom dome na newyorskom Long Islande na zápal pľúc.

Serra sa narodil v roku 1938 v San Franciscu španielskemu otcovi a ruskej matke. Po štúdiách na Kalifornskej univerzite, Berkeley a Yale University sa v roku 1966 presťahoval do New Yorku, kde začal tvoriť z priemyselných materiálov ako kov, sklolaminát a guma. V 70. rokoch začal vytvárať krajinné sochy špecifické pre danú lokalitu - v Japonsku, Kanade a v USA -, pričom sa zameral na topografiu každého miesta a na to, ako by s ním dielo interagovalo, keď ho divák obchádza.

Galéria

Hoci sa vďaka tomu neskôr stal veľmi populárnym, jedno z jeho diel z roku 1981 bolo verejnosťou tak zle prijaté, že muselo byť z Federal Plaza na newyorskom Manhattane odinštalované. Napriek veľkosti svojich diel bol Serra umelecky považovaný za minimalistu, ktorý dával prednosť rozmerom svojho umenia vo vzťahu k divákovi, a nie prepracovaným obrazom.

Preslávili ho gigantické zakrivené plechy z oxidovanej ocele, ako napríklad 1034-tonové inštalácia The Matter of Time, ktorý zapĺňa hlavnú sálu Guggenheimovho múzea v Bilbau. Takéto závažné diela radikálne zmenili priestory, kde boli inštalované, a často sa o nich hovorilo, že v divákoch vyvolávajú až fyzickú reakciu. „Pracujem na hranici toho, čo je možné,“ povedal na margo toho Serra.

Na začiatku 80. rokov 20. storočia jeho práca získala renomé aj v Európe, kde mal samostatné výstavy v galériách v Nemecku a Francúzsku. Serrovo dielo ocenili najmä v Španielsku - rodisku jeho otca: v Múzeu kráľovnej Sofie mal v roku 1992 retrospektívnu výstavu svojej tvorby. Vystavoval aj v Guggenheimovom múzeu v Bilbau.

Najnovšie videá