• Šoubiz
  • Kultúra zaplesá. Na Slovensku vznikol nový medzinárodný filmový festival

Kultúra zaplesá. Na Slovensku vznikol nový medzinárodný filmový festival

Kultúra zaplesá. Na Slovensku vznikol nový medzinárodný filmový festival

Bude to veľkolepá päťdňová oslava (nielen) filmu.

Zaujať inovatívnym konceptom chce nový medzinárodný filmový festival June Film Fest (JuFF). Premiérová „oslava filmu“ sa bude konať od 5. do 9. júna v Trnave. Genézu a program pripravovaného podujatia, na ktoré zavíta režisér Jan Svěrák, herci Karel Roden, Jakub Kohák, Michal Suchánek či Eva Holubová, predstavili organizátori na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

„Po pandémii návštevnosť kín poklesla, základná idea bola vzpružiť a obnoviť návštevnosť v kinách. Nejdeme artovou formou, chceme priblížiť film bežnému divákovi, berieme to ako oslavu filmu, tomu sme prispôsobili program,“ uviedol Daniel Dangl, riaditeľ a producent pripravovaného podujatia, ktoré ponúkne 28 filmov, hudbu, divadlo, večerné aj ranné párty a tiež debaty o nových trendoch v produkciách, seriáloch, udržateľných technológiách, ktoré priemysel zábavy využíva. Chýbať nebude environmentálna problematika súvisiaca so šetrnou výrobou a podporou ochrany prírody vo filme.

June Film Fest (JuFF)
June Film Fest (JuFF)  |  FOTO:  JuFF

​Programový riaditeľ nového filmového festivalu Peter Nágel avizuje, že prinesie publiku kinematograficky cenné, ale aj divácky príťažlivé snímky. „Platí to o sekciách, pre ktoré sme sa v premiérovom ročníku JuFF rozhodli. Dať príležitosť originálnym debutom a zároveň ukázať vzorku diváckych hitov v krajine pôvodu,“ hovorí k festivalu s piatimi programovými sekciami - Súťaž filmových debutov, Divácke hity, Televízne seriály, Paralelný pohľad, Slovenské a České filmy.

June Film Fest nebude orientovaný výhradne na filmových nadšencov. Celkovým programom nasmerovaným pre širokú verejnosť chcú organizátori zaujať návštevníkov rôznych vekových kategórií.

Dejiskom festivalu bude viacero priestorov pešej zóny historického centra Trnavy (Divadlo Jána Palárika, kino Hviezda, Malý Berlín, mestský Amfiteáter).

Festival prinesie program aj pre filmových profesionálov v podobe niekoľkých odborných diskusných panelov. Organizátori pripravujú aj ďalšie sprievodné aktivity, napríklad divadelné predstavenie, zábavnú talkšou, koncerty známych umelcov slovenskej a českej hudobnej scény. Priamo v centre mesta sa uskutoční koncert skupiny IMT Smile. Prítomní budú aj českí a slovenskí protagonisti televíznej Partičky.

Viac v rozhovore s Danom Danglom po štvrtkovej tlačovej konferencii k 1. ročníku June Film Festivalu (JuFF):

Najnovšie videá