• Šoubiz
  • Moderátorka a herečka Lenka Poláčková ako prvá Slovenka vystúpila na Mount Everest bez kyslíka

Moderátorka a herečka Lenka Poláčková ako prvá Slovenka vystúpila na Mount Everest bez kyslíka

Moderátorka a herečka Lenka Poláčková ako prvá Slovenka vystúpila na Mount Everest bez kyslíka

Po neskutočnej drine sa to podarilo!

Obrovský úspech pre celé Slovensko. Slovenská herečka, moderátorka a ultratrailová bežkyňa Lenka Poláčková (Vacvalová) po dlhej a náročnej príprave v utorok 21. mája o 10.30 h NST vystúpila na najvyššiu horu sveta Mount Everest a navyše sa jej to podarilo bez použitia pomocného kyslíka!

Spolu s 34-ročnou rodáčkou z Beluše (34) na Mount Everest pomocou kyslíka úspešne vystúpil aj jej manžel Honza. Dvojicu sprevádzali skúsení šerpovia Prakash Sherpa a Sona Sherpa.

Najdôležitejšia časť ich cesty sa však len začala, a tou je cesta naspäť do základného tábora, ktorá bude trvať niekoľko dní.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Poláčková (@lenkavacval)

Lenka už dva dni pred tým, ako zdolala vrchol hory Lucia Janičová, napísala na Instagrame, že dosiahla výšku 7900 metrov nad morom. „Áno, keby som chcela, mohla som včera zo South Col (sedlo medzi Mount Everestom a štítom Lhoce ) vystúpiť s kyslíkom na vrchol, avšak o tom môj výstup na Everest nie je,“ napísala vtedy s tým, že si radšej oddýchne a počká na optimálny deň na výstup.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Poláčková (@lenkavacval)

Lenka Poláčková začínala ako herečka a moderátorka, neskôr sa naplno začala venovať náročným behom, najmä ultratrailovým. Dvakrát prebehla Slovensko, Pyreneje, americký štát Colorado s jeho Skalnatými vrchmi či 2000 kilometrov cez celé Alpy. Absolvovala aj stokilometrové či stomíľové preteky.

Lenka vystúpila na Mt. Everest bez pomocného kyslíka iba deväť dní po tom, čo na najvyššiu horu sveta ako vôbec prvá Slovenka vystúpila horolezkyňa Lucia Janičová. Tá dosiahla štít vo výške 8848 metrov z nepálskej strany južnou trasou, avšak s podporou kyslíka.

Najnovšie videá