• Šoubiz
  • Zomrel český herec Jan Kačer. Jeho postavy milovali Česi aj Slováci

Zomrel český herec Jan Kačer. Jeho postavy milovali Česi aj Slováci

Zomrel český herec Jan Kačer. Jeho postavy milovali Česi aj Slováci

Informáciu oznámila jeho dcéra.

Vo veku 87 rokov zomrel v piatok 24. mája dopoludnia známy český herec a režisér Jan Kačer. O úmrtí podľa ČT24 informovala jeho dcéra Adéla Kubáčková.

Podľa českého denníka Aha! pred pár dňami na vlastnú žiadosť odišiel z nemocnice v pražskom Motole, kde sa tri týždne liečil na zápal pľúc.

Herec účinkoval v desiatkach obľúbených filmoch i seriáloch, ktoré si získali fanúšikov ako v Česku tak aj na Slovensku. Diváci si ho budú pamätať z filmov Gump – pes, ktorý naučil ľudí žiť, Bolero, Sentiment, Modré z neba, Strážni anjeli či zo seriálov Ordinácia v ružovej záhrade, Rapl, Doktor Martin, Veľmi krehké vzťahy alebo Rodinné putá.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Blesk.cz (@blesk.cz)

Jan Kačer patril k hviezdam novej vlny českého filmu. Preslávila ho hlavná rola v snímke Smrť sa volá Engelchen podľa románu slovenského spisovateľa Ladislava Mňačka či postava rytiera Armina von der Heide vo filme Údolie včiel.

Podľa servera Novinky.cz Kačer minulý týždeň na vlastnú žiadosť odišiel z nemocnice v pražskom Motole, kde sa tri týždne liečil na zápal pľúc.

Kačer patril k najvýznamnejším osobnostiam českého divadla druhej polovice 20. storočia. Jeho prvý režijný angažmán bol v Ostrave, neskôr v pražskom Činohernom klube, ktorý pomáhal založiť. V čase normalizácie však z neho musel pre svoje postoje odísť. Potom pôsobil v ostravskom Štátnom divadle, v Divadle E. F. Buriana a bol členom Divadla na Vinohradoch. Po revolúcii sa stal kmeňovým režisérom Národného divadla.

Bol aktívny aj politicky. V roku 1990 sa stal poslancom za Občianske fórum, neskôr neúspešne kandidoval do českého Senátu. Bol tiež riaditeľom Charty 77. Za zásluhy v oblasti kultúry získal viacero ocenení. Bol tiež nositeľom Radu T. G. Masaryka za zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a ľudských práv.

Pred mesiacom nás opustil Dušan Grúň.

Najnovšie videá