• Šoubiz
  • Odišla ikona: Speváčka s nezameniteľným hlasom a múza veľkých hviezd

Odišla ikona: Speváčka s nezameniteľným hlasom a múza veľkých hviezd

Odišla ikona: Speváčka s nezameniteľným hlasom a múza veľkých hviezd

Milovali ju nielen ako speváčku, ale aj herečku a modelku.

Vo veku 80 rokov zomrela francúzska speváčka Francoise Hardy, ktorú v 60. rokoch preslávil jej krištáľovo čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky informoval na sociálnych sieťach v utorok večer jej syn a taktiež hudobník Thomas Dutronc.

Francoise na hudobnej scéne prerazila už v roku 1962, keď mala len 18 rokov, s prvým hitom Tous les Garcons et les Filles (Všetci chlapci a dievčatá). Okamžite sa stala hviezdou a následne vydala množstvo ďalších hitov. Bola aj modelkou - pre návrhárov ako Yves Saint Laurent či Paco Rabanne -, a ako herečka vo vedľajšej úlohe sa objavila tiež vo viacerých filmoch.

Galéria

Ako šansonierka spolupracovala okrem iného s velikánmi francúzskej hudobnej scény, Jacquesom Dutroncom, ktorý bol neskôr aj jej manželom a otcom spoločného syna, ako aj Sergeom Gainsbourgom, Georgesom Moustakim či Gabrielom Yaredom. V 60. rokoch 20. storočia bola Haryová aj módnou ikonou, pričom ženy na celom svete napodobňovali jej tzv. androgýnny štýl obliekania. Uchvátila aj svetové hudobné ikony. Rocker Mick Jagger ju označil za svoju ideálnu ženua Bob Dylan pre ňu napísal báseň.

Ako jediná z Francúzska sa objavila v rebríčku 200 najlepších spevákov všetkých čias, ktorý v roku 2023 zostavil americký hudobný magazín Rolling Stone. Hardyová okrem rodnej francúzštiny spievala aj v angličtine, taliančine či nemčine. Jej kariéra trvala viac ako 50 rokov, pričom vydala takmer 30 albumov.

Od roku 2004 bojovala s rakovinou.

Najnovšie videá