• Šoubiz
  • Zuzana Čaputová váhala, či sa stane prezidentkou: Dcére našli pred inauguráciou nádor

Zuzana Čaputová váhala, či sa stane prezidentkou: Dcére našli pred inauguráciou nádor

Zuzana Čaputová váhala, či sa stane prezidentkou: Dcére našli pred inauguráciou nádor

Úprimne opísala chvíle zlomenej matky v čase, kedy mala zložiť prezidentský sľub a zároveň nevedela, či jej dcéra nebude bojovať o život.

V sobotu sme sledovali inauguráciu nového slovenského prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý po piatich rokoch vystriedal vo funkcii Zuzanu Čaputovú. O prezidentke, ktorá sa stala symbolom pokoja a rozvážnosti, v týchto dňoch vyšli nové publikácie.

V knihe rozhovorov s českým novinárom Erikom Taberym nechala verejnosť nahliadnuť do svojich pocitov, zmýšľania a prežívania počas posledných piatich rokoch. Opísala aj veľmi náročné obdobie, ktoré ju zastihlo pred inauguráciou a netušila, či sa vôbec stane prezidentkou.

Náročné chvíle z knihy prepísal Denník N.

Bola pripravená nezložiť prezidentský sľub

Počas príprav na inauguráciu išla dvojnásobná mama s dcérami k lekárovi a po vyšetrení sa dozvedela správu, ktorú žiaden rodič za nič na svete nikdy nechce počuť. Mladšej dcére Emme, ktorá mala v tom čase 15 rokov, našli nádor.

Večer po prvom vyšetrení lekári Zuzane Čaputovej nevedeli povedať, či jej dcéru čaká boj o život a nevedeli určiť, aká je prognóza. Netušila, či sa stane prezidentkou, pretože chcela byť dcére na blízku najviac, ako sa dá.

„Bola som pripravená, že nezložím prezidentský sľub a budem s ňou, keď to bude potrebné. Vôbec som netušila, čo sa bude diať. Čakala ma obrovská zmena a do toho prišlo týždeň predtým niečo úplne iné,“ priznáva v knihe.

V nasledujúcich riadkoch otvorene opísala, čo nasledovalo. Úprimne povedala, že sa zosypala po tom, čo zasadlo konzílium a mala prísť do nemocnice. Zobrala tam aj exmanžela. Prvotné zistenia však boli priaznivé. Nádor vyzeral, že je operovateľný a že neohrozoval zrak ani sluch.

Galéria

​Prezidentka a mama na plný úväzok zároveň?

Inaugurácia mala byť o sedem dní a nevedela si predstaviť, ako bude zastávať funkciu prezidentky a zároveň bude matkou, ktorú dcéra potrebuje 24 hodín denne. 

O ťažkej situácii verejnosť nemala ani potuchy, no jej najbližšie okolie bolo, samozrejme, informované. Spolupracovníci jej radili, aby funkciu nevzdala. Ak by Emma bola hospitalizovaná, rozhodla by sa zrejme inak. Tínedžerku čakali vyšetrenia, kontroly a návštevy nemocnice, aby lekári sledovali, ako sa nádor vyvíja.

„Či moja dcéra zomrie alebo prežije. Všetko sa to dialo v čase, keď môj otec čelil vážnej chorobe a moja dobrá kamarátka podstupovala intenzívnu liečbu pre nádor na mozgu, ktorému potom po roku podľahla. Všetky tieto udalosti boli súčasťou môjho životného príbehu vo funkcii prezidentky,“ povedala.

Prezidentka dcérinu diagnózu opisuje v knihe s jej súhlasom

Napriek náročným časom ju obe dcéry na inaugurácii podporili a boli pri nej. Verejnosť tak nemala ani len potuchy, čo sa deje v ich vnútri a nad čím všetkým naša vtedajšia prezidentka rozmýšľala.

Ako išiel čas, dcéru povzbudzovala pomedzi oficiálne návštevy a snažila sa jej byť nablízku napriek pripúdzajúcim povinnostiam. Pri každom MRI vyšetrení, keď lekári zisťovali, či nádor nerastie a neprichádza do úvahy operácia.

Po dvoch rokoch pravidelných kontrol sa dozvedali priaznivejšie správy, nádor sa ani nezmenšil, ani nenarástol. Zistili, že nie je nebezpečný a Emma napokon nečelila výzvam, akým čelia ľudia s onkologickým ochorením. Pre tínedžerku bola v tomto citlivom období najnáročnejšia strata súkromia.

V knihe rozhovorov s českým novinárom Erikom Taberym sa dozviete aj to, ako vyzeral život prezidentky mimo oficialít a ako veľmi odsúdila útok poslanca Tarabu, ktorý smeroval na jej dcéru.

Rozlúčkový rozhovor Zuzany Čaputovej so Zlaticou Švajdovou Puškárovou 

Najnovšie videá