• Šoubiz
  • Dožila sa úctyhodného veku. Zomrela uznávaná herecká hviezda

Dožila sa úctyhodného veku. Zomrela uznávaná herecká hviezda

Dožila sa úctyhodného veku. Zomrela uznávaná herecká hviezda

O herečkinej smrti informovala jej dcéra.

Vo veku 92 rokov zomrela v utorok v Paríži francúzska filmová a divadelná herečka Anouk Aimée, známa z filmu Muž a žena od režiséra Clauda Leloucha z roku 1966, v ktorom hrala po boku Jeana-Louisa Trintignanta.

O herečkinej smrti informovala jej dcéra Manuela Papatakis prostredníctvom statusu na Instagrame.  

Vo filme debutovala v roku 1946 ako 14-ročná. O tri roky neskôr si zmenila svoje meno Nicole Françoise Judith Sorya Dreyfus na umelecké, ktoré pre ňu vymyslel básnik Jacques Prévert pri písaní scenára k filmu Milenci z Verony (1949). Slovo „aimée“ znamená vo francúzštine „milovaná“.

V 60. rokoch Anouk Aimée hrala vo viacerých filmoch známych režisérov, napr. vo filme Sladký život (1960) režiséra Federica Felliniho, v snímke Lola (1961) od Jacqua Demyho, vo Felliniho filme 8 a pol (1963) či v Justine (1969) režiséra Georgea Cukora.

Claude Lelouch a Anouk Aimée
Claude Lelouch a Anouk Aimée  |  FOTO:  Profimedia.sk

​Nakrúcala aj s režisérom Philippom de Broca či Robertom Altmanom.

Jej azda najväčším úspechom bola hlavná rola v spomínanom filme Muž a žena (1966), za ktorý získala cenu Zlatý glóbus i cenu Britskej akadémie filmového a televízneho umenia.

Po roku 1969 mala Anouk Aimée niekoľkoročnú hereckú prestávku a na konci 70. rokov a v 80. rokoch nakrúcala filmy sporadickejšie. V tomto období hrala napríklad vo filmovej mozaike Nech žije život (1984) režiséra Clauda Leloucha alebo vo filme Muž a žena po 20 rokoch (1986), ktorý je pokračovaním skoršieho filmu. V 90. rokoch začala hrať i v televíznych filmoch.

V roku 1995 bola Anouk Aimée časopisom Empire zaradená medzi 100 najkrajších žien filmovej histórie. Jej filmovými partnermi boli okrem Trintignana aj Gérard Philippe a Marcello Mastroianni.

Anouk Aimée
Anouk Aimée  |  FOTO:  Profimedia.sk

​Uplynuli takmer dva mesiace od smrti Dušana Grúňa:

Najnovšie videá