Poznáme nominácie na tohtoročných Oscarov: Týchto deväť filmov zabojuje o sošku!

13. 01 2020 14:45 | dg, zv
Oscars
Oscars Foto: Academy of Motion Picture Arts and Sciences

Pozrite si kompletný zoznam nominácií v jednotlivých kategóriách.

Pondelok (13. január) je dňom, kedy Americká akadémia filmových umení a vied zverejnila nominácie na Oscara.

Nominácie na najprestížnejšie filmové ocenenia oznámil herec a producent John Cho a herečka a producentka Issa Rae prostredníctvom dvoch blokov vysielaných naživo na všetkých dostupných digitálnych platformách.

Najviac nominácií má film Joker (11), nasledujú snímky Vtedy v Hollywoode, Ír a 1917, ktoré majú po 10 nominácií, Malé ženy, Manželská história a Parazit 6 nominácií, Králiček Jojo 5 nominácií a na záver film Le Mans '66 so 4 nomináciami.

Na 92. ročníku odovzdávania Oscarov budú vyhlásení víťazi celkovo v 24 kategóriách, a to už 9. februára 2020.

Slávnostný galavečer sa už po osemnásty raz za sebou bude konať v losangelskom Dolby Theatre. Aj tohtoročné udeľovanie Oscarov sa zaobíde bez moderátora.

Kompletný zoznam nominácií na Oscara v jednotlivých kategóriách:

Najlepší film

Ford v Ferrari (Le Mans '66)


The Irishman (Ír)


Jojo Rabbit (Králiček Jojo)


Joker


Little Women (Malé ženy)


Marriage Story (Manželská história)


1917


Once Upon a Time... in Hollywood (Vtedy v Hollywoode)


Parasite (Parazit)


Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe

Antonio Banderas (Pain and Glory)
Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time... in Hollywood)
Adam Driver (Marriage Story)
Joaquin Phoenix (Joker)
Jonathan Pryce (The Two Popes)

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe

Cynthia Erivo (Harriet)
Scarlett Johansson (Marriage Story)
Saoirse Ronan (Little Women)
Charlize Theron (Bombshell)
Renée Zellweger (Judy)

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)
Anthony Hopkins (The Two Popes)
Al Pacino (The Irishman)
Joe Pesci (The Irishman)
Brad Pitt (Once Upon a Time… in Hollywood)

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Kathy Bates (Richard Jewell)
Laura Dern (Marriage Story)
Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
Florence Pugh (Little Women)
Margot Robbie (Bombshell)

Najlepší cudzojazyčný film

Corpus Christi (Poľsko)
Honeyland (Severné Macedónsko)
Les Misérables (Francúzsko)
Pain and Glory (Španielsko)
Parasite (Južná Kórea)

Najlepšia réžia

The Irishman (Martin Scorsese)
Joker (Todd Phillips)
1917 (Sam Mendes)
Once Upon a Time... in Hollywood (Quentin Tarantino)
Parasite (Bong Joon Ho)

Najlepšia kamera

The Irishman (Rodrigo Prieto)
Joker (Lawrence Sher)
The Lighthouse (Jarin Blaschke)
1917 (Roger Deakins)
Once Upon a Time… in Hollywood (Robert Richardson)

Najlepší strih

Ford v Ferrari (Michael McCusker a Andrew Buckland)
The Irishman (Thelma Schoonmaker)
Jojo Rabbit (Tom Eagles)
Joker (Jeff Groth)
Parasite (Yang Jinmo)

Najlepšia výprava

The Irishman
Jojo Rabbit
1917
Once Upon a Time… in Hollywood
Parasite

Najlepšie kostýmy

The Irishman (Sandy Powell a Christopher Peterson)
Jojo Rabbit (Mayes C. Rubeo)
Joker (mark Bridges)
Little Women (Jacqueline Durran)
Once Upon a Time… in Hollywood (Arianne Phillips)

Najlepšie masky

Bombshell (Kazu Hiro, Anne Morgan a Vivian Baker)
Joker (Nicki Ledermann a Kay Georgiou)
Judy (Jeremy Woodhead)
Maleficent: Mistress of Evil (Paul Gooch, Arjen Tuiten a David White)
1917 (Naomi Donne, Tristan Versluis a Rebecca Cole)

Najlepšie vizuálne efekty

Avengers: Endgame (Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken, Dan Sudick)
The Irishman (Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser, Stephane Grabli)
The Lion King (Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Elliot Newman)
1917 (Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy)
Star Wars: The Rise of Skywalker

Najlepšia filmová hudba

Joker (Hildur Guðnadóttir)
Little Women (Alexandre Desplat)
Marriage Story (Randy Newman)
1917 (Thomas Newman)
Star Wars: The Rise of Skywalker (John Williams)

Najlepšia filmová pieseň

I Can't Let You Throw Yourself Away (Toy Story 4)
(I'm Gonna) Love Me Again (Rocketman)
I'm Standing With You (Breakthrough)
Into the Unknown (Frozen II)
Stand Up (Harriet)

Najlepší strih zvuku

Ford v Ferrari
Joker
1917
Once Upon a Time… in Hollywood
Star Wars: The Rise of Skywalker

Najlepší mix zvuku

Ad Astra
Ford v Ferrari
Joker
1917
Once Upon a Time… in Hollywood

Najlepší animovaný film

How to Train Your Dragon
I Lost My Body
Klaus
Missing Link
Toy Story 4

Najlepší krátky animovaný film

Dcera (Daughter)
Hair Love
Kitbull
Memorable
Sister

Najlepší krátky hraný film

Brotherhood
Nefta Football Club
The Neighbors’ Window
Saria
A Sister

Najlepší dokumentárny film

American Factory
The Cave
The Edge of Democracy
For Sama
Honeyland

Najlepší krátky dokumentárny film

In the Absence
Learnind to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)
Life Overtakes Me
St. Louis Superman
Walk Run Cha-Cha

Najlepší adaptovaný scenár

The Irishman (Steven Zaillian)
Jojo Rabbit (Taika Waititi)
Joker (Todd Phillips a Scott Silver)
Little Women (Greta Gerwig)
The Two Popes (Anthony McCarten)

Najlepší pôvodný scenár

Knives Out (Rian Johnson)
Marriage Story (Noah Baumach)
1917 (Sam Mendes a Krysty Wilson-Cairns)
Once Upon a Time… in Hollywood (Quentin Tarantino)
Parasite (Bong Joon Ho, Han Jin Won)


Komentáre ( 0)