Koronavírusu podľahol slávny scenárista a režisér. Ocenili ho aj v Benátkach

25. 11 2020 09:00 | tasr
Kambuzia Partovi
Kambuzia Partovi Foto: Profimedia.sk

Zomrel vo veku 64 rokov.

Na nákazu koronavírusom zomrel v utorok iránsky filmový režisér Kambuzia Partovi - napísal scenár jediného iránskeho filmu, ktorý získal hlavnú cenu Zlatý lev na prestížnom festivale v Benátkach. Správu o úmrtí oznámila filmová spoločnosť islamskej republiky, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Partovi, jeden z „najvplyvnejších filmárov iránskej kinematografie pre deti“, zomrel v teheránskej nemocnici Dej vo veku 64 rokov. Uviedla to filmová spoločnosť Fárábího nadácia v kondolenčnej správe na svojej webovej stránke.

Umelec sa narodil v meste Rašt na severe Iránu. Svoju režisérsku kariéru začal v 80. rokoch 20. storočia filmom Máhí (Ryba) a rýchlo sa stal dôležitou osobnosťou v iránskej kinematografii pre deti - ale neobmedzoval sa iba na tento žáner.

Partovi spolupracoval ako scenárista s niekoľkými najznámejšími iránskymi filmármi vrátane Abbása Kiarostamího, Džafara Panáhího a Madžída Madžídího.

Na filmovom festivale Fajr (Fadžr) v Teheráne získal ako scenárista štyri ceny, najviac spomedzi svojich kolegov.

Takisto bol spoluautorom scenára Madžídího výpravného filmu Muhammad z roku 2015, najdrahšieho v dejinách iránskej kinematografie.

Životopisný film, ktorý zachytáva detstvo moslimského proroka Mohameda, skritizoval najvyšší duchovný v Saudskej Arábii - regionálnom rivalovi Iránu - ako „nepriateľský čin“ a „skresľovanie islamu“.

V roku 2000 sa Partovi stal spolutvorcom scenára k filmu Kruh, ktorý sa zaoberá ťažkosťami, akým čelia iránske ženy. Bol to prvý a zatiaľ jediný iránsky film ocenený Zlatým levom na medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.

Partoviho neskorší film Cafe Transit bol vybratý ako reprezentant Iránu na Oscaroch v roku 2007. Film rozpráva príbeh vdovy, ktorá sa vzoprie tradíciám a rozhodne sa prevádzkovať manželovu reštauráciu pre vodičov nákladných áut.

V roku 2014 Panáhí a Partovi získali na Berlínskom filmovom festivale cenu Strieborný medveď za najlepší scenár k filmu Pardé (Zatiahnutý záves), ktorý vznikol tajne ako vzdor proti zákazu teheránskych úradov tvoriť filmy.

Kambuzia Partovi
Foto: Profimedia.sk
 

Partovi nie je prvý iránsky filmár, ktorý zomrel na nákazu novým koronavírusom.

Iránske médiá v auguste informovali, že ochoreniu COVID-19 podľahol aj uznávaný filmový tvorca Chosrow Sínáí.

Irán je v pandémii najhoršie zasiahnutou krajinou Blízkeho východu. Oficiálne zaznamenal celkovo 45 738 úmrtí a 880 542 prípadov nákazy, hoci niektorí predstavitelia vrátane tých na ministerstve zdravotníctva vyjadrili obavy, že skutočný počet obetí je zrejme vyšší.

Vedenie v Teheráne v sobotu oznámilo, že v polovici miest po celej krajine na dva týždne zatvorilo prevádzky, ktoré nie sú nevyhnutné pre život, a zaviedlo aj obmedzenia pohybu ľudí. Snaží sa tak zastaviť šírenie nákazy koronavírusom.

Komentáre (0)