Zlaté glóbusy sú rozdané: Veľké prekvapenie v jednej z hlavných kategórií

01. 03 2021 09:05 | TASR
Galavečer moderovali komičky Tina Fey a Amy Poehler
Galavečer moderovali komičky Tina Fey a Amy Poehler Foto: Profimedia.sk
Odovzdávanie cien Zlaté glóbusy
Odovzdávanie cien Zlaté glóbusy
Odovzdávanie cien Zlaté glóbusy

Zlaté glóbusy sú považované za najdôležitejšie americké filmové ceny po Oscaroch.

Roadmovie Nomadland (Krajina nomádov) čínskej režisérky Chloé Zhao (Čao Tching) a komédia Borat Subsequent Moviefilm získali v nedeľu 28. februára v Los Angeles hlavné ceny na 78. ročníku odovzdávania Zlatých glóbusov, ktoré sú považované za najdôležitejšie americké filmové ceny po Oscaroch.

TIP: Prevrat na Zlatých glóbusoch: Holé a vulgárne ženy mali po chlebe

Nomadland bol vyhlásený za najlepšiu filmovú drámu, Borat Subsequent Moviefilm s britským komikom Sachom Baronom Cohenom v hlavnej úlohe sa stal najlepšou komédiou uplynulého roka. Chloé Zhao tiež zvíťazila v kategórii najlepší režisér - iba ako druhá žena v dejinách Zlatých glóbusov, Cohen si odniesol trofej v kategórii najlepší herec v komédii.

Americká herečka a speváčka Andra Day sa stala najlepšou herečkou v dráme. Ocenenie získala za hlavnú úlohu v snímke The United States vs. Billie Holiday, životopisnom filme o džezovej speváčke Billie Holiday. Pre 36-ročnú Andru je to prvý Zlatý glóbus.

Cenu pre najlepšieho herca v dráme dostal za snímku Ma Rainey's Black Bottom posmrtne Chadwick Boseman, ktorý zomrel vlani v auguste vo veku 43 rokov na rakovinu. Prevzala ju jeho vdova Simone Ledward.

Britka Rosamunde Pike získala Zlatý glóbus pre najlepšiu herečku v kategórii komédia/muzikál za účinkovanie v satire I Care a Lot, v ktorej hrá podvodníčku.

Prekvapenie sa nekonalo v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe, kde bola nominovaná aj 12-ročná nemecká nádej Helene Zengel. Za účinkovanie v trileri The Mauritanian si cenu nakoniec odniesla hollywoodska "veteránka" Jodie Foster. Nominované boli aj Glenn Close, Olivia Colman a Amanda Seyfried.

Rodinná dráma Minari amerického režiséra kórejského pôvodu Lee Isaaca Chunga si odniesla Zlatý glóbus v kategórii najlepší neanglicky hovoriaci film. Snímka je nakrútená prevažne v kórejčine.

Zlatý glóbus za najlepší scenár získal Aaron Sorkin za historickú drámu Chicagský tribunál (The Trial of the Chicago 7), ktorú aj režíroval. Ocenenie za najlepší miniseriál (The Queen's Gambit) získal Scott Frank, za najlepší dramatický seriál bola vyhlásená Koruna (The Crown) a najlepším komediálnym seriálom sa stal Schitt's Creek.

Prvým oceneným galavečera sa stal Brit Daniel Kaluuya. Za úlohu v historickej dráme Judas and the Black Messiah, v ktorej stvárnil aktivistu Strany Čiernych panterov Freda Hamptona, získal Zlatý glóbus pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe.

Udeľovanie Zlatých glóbusov, ktoré sa konalo v Los Angeles v hoteli Beverly Hilton, bolo tentoraz poznačené masívnymi obmedzeniami súvisiacimi s pandémiou koronavírusu a ocenení i nominovaní boli pripojení prostredníctvom videospojenia. Galavečer moderovali komičky Tina Fey a Amy Poehler. Priamo v Los Angeles ceremóniu sledovali iba zdravotné sestry a ďalší zástupcovia profesií dôležitých pre chod štátu.

Komentáre (0)