Britská hudobná noc roka je za nami: Tu sú mená víťazov

11. 05 2021 23:15 | markiza.sk
Dua Lipa na BRITs 2021
Dua Lipa na BRITs 2021 Foto: Profimedia.sk

Pozrite si kompletný zoznam víťazov 41. ročníka Brit Awards (BRITs).

Londýnska O2 aréna po roku ožila! Po dlhých mesiacoch, kedy nebolo možné zúčastňovať sa na žiadnych udalostiach, nadišla britská hudobná noc roka. V utorok (11. mája) sa konal v poradí 41. ročník Britských hudobných cien (BRITs). Moderátorom večera bol už po štvrtý raz komik Jack Whitehall.

Galavečer odštartovala skupina Coldplay s aktuálnym singlom Higher Power. Po ňom to odpálila Dua Lipa, ktorá sa z londýnskeho metra presunula do fingovaného metra na pódium do O2 arény a odspievala hity Love Again, Physical, Pretty Please, Hallucinate a Don't Start Now.

Dua Lipa na Brit Awards 2021
Foto: Profimedia.sk
 

Nováčikom sa stala speváčka Arlo Parks, najlepšou skupinou dievčenské zoskupenie Little Mix. Dve členky pritom len v uplynulých dňoch oznámili, že sú v požehnanom stave.

Nasledovalo vystúpenie vychádzajúcej speváckej hviezdy Olivie Rodrigo, ktorá naživo zaspievala svoj debutový singel Drivers Licence.

Olivia Rodrigo na Brit Awards 2021
Foto: Profimedia.sk
 

Cenu za najlepšiu medzinárodnú speváčku si odniesla Billie Eilish. Najlepšou britskou speváčkou sa bez akéhokoľvek momentu prekvapenia stala Dua Lipa. Dvadsaťpäťročná interpretka tiež získala cenu za najlepší album roka (Future Nostalgia).

Cenu Globálnej ikony si odniesla megastar Taylor Swift.

Taylor Swift na Brit Awards 2021
Foto: Profimedia.sk
 

Počas galavečera vystúpil tiež spevák a raper The Weeknd, Pink a Rag'n'Bone Man či Years & Years spoločne s Eltonom Johnom.

BRITs 2021 v troch minútach:


ZOZNAM VÍŤAZOV 41. ROČNÍKA BRIT AWARDS:

Najlepší sólový spevák - J Hus

Najlepšia sólová speváčka - Dua Lipa

Najlepšia britská skupina - Little Mix

Najlepší nováčik - Arlo Parks

Skladba roka - Watermelon Sugar (Harry Styles)

Najlepší album - Future Nostalgia (Dua Lipa)

Najlepší medzinárodný spevák - The Weeknd

Najlepšia medzinárodná speváčka - Billie Eilish

Najlepšia medzinárodná skupina - Haim

Cena vychádzajúcej hviezdy - Griff

Global Icon Award - Taylor Swift

Ocenili zdravotníkov a skritizovali hudobný priemysel

Laureáti hudobných cien Brit Awards počas utorkovej odovzdávacej ceremónie kritizovali hudobný priemysel a ďakovali pracovníkom z prvej línie boja proti novému koronavírusu.

Ako píše britská spravodajská stanica Sky News, takmer všetky ceny vyhrali ženy - speváčka Dua Lipa, skupina Little Mix a Taylor Swift si všetky prevzali ocenenia osobne na pódiu.

Na slávnostnom večere, ktorý bol súčasťou pilotného projektu britskej vlády s cieľom otestovať bezpečnosť hromadných akcií, sa zúčastnilo 4000 ľudí, z čoho 2500 boli pracovníci z prvej línie. Účastníci nemali nasadené rúška a ani nemuseli dodržiavať rozostupy.

Britská speváčka Dua Lipa, ktorá získala ocenenia za album roka a za najlepšiu umelkyňu, svoju ďakovnú reč využila na poďakovanie sa britským zdravotníkom bojujúcim proti koronavírusu a iným pracovníkom z kritickej infraštruktúry, ako aj na výzvu britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi, aby podporil zvýšenie ich platov.

„Myslím, že by sme ich mali oceniť mohutným, mohutným potleskom a odkázať Borisovi (Johnsonovi), že všetci podporujeme spravodlivé zvýšenie miezd pracovníkom z prvej línie,“ povedala Dua Lipa.

Zdravotníkom sa poďakoval aj britský spevák Harry Styles - autor najlepšej skladby Watermelon Sugar - a americká speváčka Taylor Swift, ktorá dostala prestížne ocenenie Global Icon Award za mimoriadny príspevok k rozvoju hudobnej scény ako vôbec prvá žena v dejinách Brit Awards.

Cenu pre britskú skupinu roka získalo po prvý raz v dejinách cien čisto ženské zoskupenie Little Mix, pozostávajúce z Leigh-Anne Pinnock, Jade Thirlwall and Perrie Edwards. „Nie je ľahké, byť ženou v britskom popovom priemysle,“ povedala Leigh-Anne Pinnock na pódiu. „Boli sme svedkami dominancie bielych mužov, mizogýnie a sexizmu,“ dodala.

Ceny dostali aj zahraniční umelci, medzi nimi aj americká umelkyňa Billie Eilish za najlepšiu zahraničnú speváčku. Cenu za najlepšieho zahraničného speváka odovzdala kanadskému interpretovi The Weeknd bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová, avšak nie osobne, ale prostredníctvom videooposolstva.

Účastníci ceremónie sa museli preukázať negatívnym výsledkom PCR testu a o niekoľko dní sa musia opäť otestovať na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2, približuje Sky News.

Komentáre (0)