Veľká zmena v kráľovskej rodine: Celý svet obletel smutný záber

12. 05 2021 10:30 | zv, tasr
Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II. Foto: Profimedia.sk
Kráľovná Alžbeta II. uskutočnila prvé významné vystúpenie na verejnosti od pohrebu manžela.
Kráľovná Alžbeta II. uskutočnila prvé významné vystúpenie na verejnosti od pohrebu manžela.
Kráľovná Alžbeta II. uskutočnila prvé významné vystúpenie na verejnosti od pohrebu manžela.

Zmena nastala po dlhých rokoch.

Britská kráľovná Alžbeta II., ktorá v apríli oslávila 95. narodeniny, v utorok uskutočnila prvé významné vystúpenie na verejnosti od pohrebu svojho manžela princa Philipa. Panovníčka sa zúčastnila na otvorení nového zasadacieho obdobia parlamentu a predstavila priority vlády na ďalší rok. Ceremoniál bol však pre protipandemické opatrenia zredukovaný.

FOTKY NÁJDETE V GALÉRII.

Celý svet obletel záber, ako kráľovná nemala pri tejto príležitosti po svojom boku milujúceho manžela, ako to bývalo zvykom. Princ Philip ju na otváraní nového zasadacieho obdobia parlamentu totiž sprevádzal po desaťročia.

Zdroj: Instagram/thebritishroyalfirm

Panovníčka však neostala úplne sama. Spoločnosť jej teraz robili syn princ Charles s manželkou Camillou. Charles sa v tejto úlohe objavil po boku svojej matky aj pri ostatných troch príležitostiach - v decembri 2019, októbri 2019 a júni 2017.

Kráľovná pricestovala do Westminsterského paláca z Windsorského hradu automobilom a nie na kočiari, ako je zvykom. Zákonodarcovia z oboch komôr parlamentu museli mať počas celého programu rúška a každý zo zúčastnených prešiel testom na COVID.

TIP: Kráľovná prvýkrát od pohrebu manžela na verejnosti: Svet si vydýchol!

Tentoraz neboli pozvaní žiadni diplomatickí ani mimoparlamentní hostia; celkovo sa na ceremoniáli zúčastnilo iba 108 ľudí namiesto zvyčajných 600. V kráľovskej galérii bolo prítomných po 17 členov zo Snemovne lordov i Snemovne reprezentantov. Na slávnostnom akte sa zúčastnil i britský premiér Boris Johnson, ako aj líder labouristov Keir Starmer.

Panovníčka nemala na hlave britskú imperiálnu korunu, ktorá má hmotnosť vyše jedného kilogramu; bola položená na stolíku podobne ako v roku 2019. Kráľovná ju mala naposledy na hlave na otvorení nového zasadacieho obdobia parlamentu v roku 2016.

Komentáre (0)