Vianoce už nikdy nebudú také ako predtým. Zomrela legendárna Popoluška († 68)

09. 06 2021 14:32 | markiza.sk, tasr
Libuše Šafránková
Libuše Šafránková Foto: Profimedia.sk
Libuše Šafránková alias Popoluška.
Libuše Šafránková s manželom Jozefom Abrhámom
Libuše Šafránková s manželom Jozefom Abrhámom

Česť jej pamiatke.

Vo veku 68 rokov zomrela legendárna predstaviteľka rozprávkovej Popolušky, Libuše Šafránková, informuje portál iprima.cz. Smutnú správu potvrdil pre CNN Prima NEWS jej syn Josef Abrhám mladší.

Česká herecká legenda pritom len v pondelok (7. júna) oslávila 68. narodeniny.

Šafránkovú ešte v deň jej narodenín previezli do Všeobecnej fakultnej nemocnice na Karlovom námestí. V utorok podstúpila náročnú operáciu, píše český Blesk.

PREČÍTAJTE SI AJ: NA SMRŤ NEZABUDNUTEĽNEJ POPOLUŠKY ZAREAGOVAL PRINC. ON AJ MANŽELKA SÚ V ŠOKU

Herečku prijali do pavilónu A6, kde sa nachádza klinika anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny, očná klinika, klinika tuberkulózy a respiračných ochorení, interná klinika - gastroeneterológie a hepatológie, ale aj onkologická klinika.

Nezabudnuteľnej Popoluške už v roku 2014 diagnostikovali rakovinu. Herečka statočne bojovala s nádorom pľúc. Po absolvovaní operácie sa učila nanovo dýchať.

PREČÍTAJTE SI AJ: SMRŤ ČESKEJ HERECKEJ LEGENDY ZASIAHLA MNOHÝCH. SLOVÁ BOHDALOVEJ, BÍLEJ ČI HAVLOVEJ

Česká herecká legenda bola viac než len Popoluška

Libuše Šafránková od detstva chodila do rôznych dramatických krúžkov a hrala aj v divadle. Počas štúdia dramatického odboru brnianskeho konzervatória hrala Júliu v hre Rómeo a Júlia (1971) a ešte v tom istom roku si zahrala nezabudnuteľnú úlohu Barunky v štvordielnom filme Babička.

Po asi ročnom pôsobení v pražskom divadle Za branou vstúpila v roku 1972 do Činoherného klubu, kde stvárnila napríklad úlohu Niny Zarečnej v Krejčovej inscenácii Racka alebo Colombinu v Menzelovej komédii Tři v tom.

Po menších skúsenostiach v divadle a prvej skúsenosti vo filme Babička Boženy Nemcovej prišli ďalšie ponuky do filmov. Prvá bola úloha Moniky vo filme Rodeo, ale v 70. a 80. rokoch stvárňovala prevažne princezné ako napríklad Popelka či Malá morská víla, kde si zahrala so svojou o päť rokov mladšou sestrou Miroslavou Šafránkovou.

Predstavila sa v rozprávkach Princ a Večernica (1978), Soľ nad zlato (1982), vo filmoch Vrchní, prchni! (1981), Obecná škola (1991), Báječná léta pod psa (1997), Všetci moji blízki (1999) i v komédii Vesničko má středisková (1985).

Po úlohách princezien ju začali režiséri obsadzovať do postáv mladých dievčat, ale až filmy Jiřího Menzla a Jana Svěráka ju predstavili v charakterovo a typovo rôznorodých postavách. Veľkými diváckymi úspechmi bolo jej účasti vo filme Kolja (1996), za ktorý získala Českého leva v kategórii Najlepší ženský herecký výkon a v roku 1997 film podľa Michala Viewegha – Báječná léta pod psa, kde stvárnila zložitý charakter v časovom rozmedzí 30 rokov.

Okrem filmov a divadelných hier si Libuše zahrala aj v niekoľkých seriáloch. Asi najslávnejším sa stal Náhrdelník z roku 1992, kde si zahrala po boku svojho manžela Josefa Abrháma. V posledných rokoch pôsobila na scéne pražského Národného divadla.

V rámci osláv 97. výročia vzniku niekdajšieho Česko-Slovenska 28. októbra 2015 na Pražskom hrade jej udelili medailu Za zásluhy o štát v oblasti umenia.

Česť jej pamiatke.

Na snímke Libuše Šafránková ešte v roku 2011:

Libuše Šafránková
Foto: Profimedia.sk
 

Na skvelú herečku si zapomínajte v legendárnych filmoch, v ktorých zažiarila. Tie najlepšie nájdete na VOYO