Jeden z najväčších podvodov v šou Milionár vyšiel na povrch

25. 05 2022 10:00 | markiza.sk, trinity
Milionár
Milionár Foto: TV Markíza

Málokto vie, že touto úspešnou šou otriasal veľký škandál.

Vedomostná šou Milionár je populárna po celom svete a sledovať sme ju mohli aj my tu na Slovensku. Málokto však vie, že touto úspešnou šou pred dvadsiatimi rokmi otriasal veľký škandál. Išlo o údajný podvod, kedy jeden účinkujúci bol spolu so svojou manželkou obvinený zo sprisahania. Charles a Diana mali vyhrať milión libier nekalým spôsobom. A podľa tejto skutočnej udalosti vznikla aj miniséria Podvod v Milionárovi. Televízia Markíza ju odvysiela dnes večer ako celovečerný film.

O filme

Londýn, píše sa rok 2003. Je práve jeseň, zo stromov začínajú padať prvé listy sfarbené dožlta či načerveno, no oči všetkých obyvateľov hlavného mesta i celej krajiny sa upierajú inam než na toto každoročné fascinujúce prírodné umenie... Presnejšie, všetci so zatajeným dychom sledujú práve sa začínajúci súdny proces, aký v britskej histórii dosiaľ nemá obdoby - na lavici obžalovaných sedia manželia Charles a Diana Ingramovci (Matthew Macfadyen a Sian Clifford) a placho, ba až zakríknuto pôsobiaci vysokoškolský pedagóg Tecwen Whittock (Michael Jibson), ktorí, hoci sa predtým nepoznali, spolu čelia obvineniu zo sprisahania a podvodu nie desaťročia, ale storočia! Tvorcovia obľúbenej televíznej šou totiž tvrdia, že Charles ako súťažiaci, ktorý o dva roky skôr vyhral rovný milión libier po korektnom zodpovedaní všetkých 15 súťažných otázok, v horúcom kresle podvádzal – že sa k správnym odpovediam dopracoval len vďaka Diane a Tecwenovi, ktorí vtedy sedeli v publiku a striedavo, a teraz sa podržte... Kašľali!

Zaujímavosti

Miniséria Podvod v Milionárovi je inšpirovaná skutočným škandálom z jesene 2001, keď (dnes už bývalý) major britskej armády Charles Ingram po korektnom zodpovedaní všetkých 15 súťažných otázok v obľúbenej televíznej šou Milionár vyhral rovný milión libier... Ibaže podvodom ako hrom! To aspoň tvrdila obžaloba vo verejnosťou a médiami ostro sledovanom súdnom spore a na tom sa napokon zhodla i porota. Trojica obvinených a právoplatne odsúdených však nikdy neprestala prisahať, že sú nevinní – a mnohí vrátane investigatívnych novinárov sú dodnes presvedčení, že vraveli pravdu...

Ak sa vám Matthew Macfadyen, predstaviteľ filmového Charlesa, zdá povedomý, nemýlite sa. Vidieť ste ho mohli napríklad po boku Keiry Knightley ako pána Darcyho v nezabudnuteľnej romanci Pýcha a predsudok podľa rovnomenného románu anglickej spisovateľky Jane Austen alebo ako Stivu Oblonského v adaptácii nesmrteľnej klasiky Anna Karenina z pera Leva Nikolajeviča Tolstého.

Podvod v Milionárovi sledujte v stredu, 25. mája, o 20.30 na Markíze alebo v nedeľu, 29. mája, rovnakom čase na Doma!