Zverejnili dátum pohrebu kráľovnej Alžbety II.

10. 09 2022 18:02 | zv, tasr
Smútiaca rodina
Smútiaca rodina Foto: Profimedia.sk

Správu zverejnil Buckinghamský palác.

Buckinghamský palác zverejnil oficiálny dátum poslednej rozlúčky s kráľovnou Alžbetou II. Pohreb panovníčky sa bude konať v pondelok 19. septembra vo Westminsterskom opátstve. V tento deň bude mať Veľká Británia štátny sviatok, o čom rozhodol nový kráľ Karol III.

Pohreb sa uskutoční o 11.00 h miestneho času. Buckinghamský palác takisto uviedol, že pozostatky kráľovnej následne prevezú do Kaplnky svätého Juraja na Windsorskom hrade, kde ich uložia do hrobu.

Rakva kráľovnej Alžbety II. bude od stredy 14. septembra vystavená so štátnymi poctami vo Westminster Hall - najstaršej časti Westminsterského paláca.

TIP: Je to oficiálne! Z princa Charlesa je kráľ Karol III.

 

Británia sa pripravuje na prvý štátny pohreb za posledných takmer 60 rokov

Predstavitelia bezpečnostných zložiek plánujú najväčšiu policajnú a ochrannú operáciu v dejinách Spojeného kráľovstva.

Polícia oprašuje dlho pripravené plány na ochranu účastníkov historického pohrebu zosnulej kráľovnej Alžbety II., na ktorý prídu svetoví politickí lídri, členovia kráľovských rodín a milióny ďalších ľudí. Očakáva sa, že v Londýne sa v čase pohrebu zídu obrovské davy.

Štátny pohreb zosnulej kráľovnej bude prvým od roku 1965, keď mal štátny pohreb britský premiér z druhej svetovej vojny Winston Churchill. Smútočný obrad sa má konať v centre hlavného mesta vo Westminsterskom opátstve, neďaleko Westminsterského paláca, teda sídla britského parlamentu.

Bezpečnostné opatrenia

Predtým pôjde smútočný sprievod s pozostatkami Alžbety II. ulicami Londýna a následne ich vystavia pre verejnosť v najstaršej časť Westminsterského paláca, vo Westminster Hall. Tieto okázalé udalosti, predovšetkým samotný pohreb, si vyžiadajú celú škálu bezpečnostných opatrení.

Do Londýna sa totiž zídu až stovky svetových lídrov a vplyvných predstaviteľov, ako aj milióny ľudí. Budú medzi nimi americký prezident Joe Biden, francúzsky prezident Emmanuel Macron, predsedníčka Európskej únie Ursula von der Leyenová a lídri z krajín, kde je britský panovník hlavou štátu, alebo ktoré patria do 56-členného britského Spoločenstva národov.

Podľa správ médií sa na štátnom pohrebe zúčastní aj japonský cisár Naruhito a bude to jeho prvá zahraničná cesta od nástupu na chryzantémový trón v roku 2019 po abdikácii svojho otca.

Reláciu Rozlúčka s Alžbetou II. s moderátorkou Zlaticou Švajdovou Puškárovou a jej hosťami Katarínou Strýčkovou a Branislavom Kováčikom si nenechajte ujsť v pondelok (19. septembra) od 11.00 h na Markíze.