Čo je to osteopénia?

Čo je to osteopénia?

Pri osteopénii je hustota kostí (BMD) nižšia ako normálna a vrchol dosahuje vo veku 35 rokov. Hustota kostí určuje, koľko minerálov sa nachádza v kostiach a aká je pravdepodobnosť, že sa kosti zlomia.

Napriek tomu, že osteopenia znamená nižšiu hustotu kostí ako je norma, nie je to choroba. Osteopénia však zvyšuje šance na vznik osteoporózy. Toto ochorenie kostí zapríčiňuje zlomeniny a krivé držanie tela a môže viesť k silným bolestiam a úbytku telesnej výšky.

Na prevenciu osteopénie môžete prijať určité opatrenia. Správne cvičenie a správny výber potravín môžu pomôcť udržiavať vaše kosti silné. Ak máte osteopéniu, poraďte sa so svojím lekárom, ako ju zlepšiť a zabrániť jej zhoršeniu, aby ste sa vyhli osteoporóze.

Príčiny a rizikové faktory vzniku osteopénie

Starnutie je najčastejším rizikovým faktorom osteopénie. Po tom, ako vaša kostná hmota dosiahne vrchol, telo odbúrava starú kostnú hmotu rýchlejšie, ako buduje novú. To spôsobuje, že prichádzate o hustotu kostí. Ženám po menopauze ubúdajú kosti rýchlejšie, a to v dôsledku nižšej hladiny estrogénu. Ak prídete o príliš veľa, vaša kostná hmota môže klesnúť natoľko, že bude považovaná za osteopéniu.

Platí, že čím viac týchto rizikových faktorov sa u vás vyskytuje, tým vyššie je riziko osteopénie:
· byť ženou
· nízka hustota kostí v rodinnej anamnéze
· vek nad 50 rokov
· menopauza pred 45. rokom života
· odstránenie vaječníkov pred menopauzou
· nedostatok pohybu
· strava s nedostatkom vápnika a vitamínu D
· fajčenie alebo používanie iných foriem tabaku
· nadmerné pitie alkoholu alebo kofeínu
· užívanie prednizónu alebo fenytoínu

Riziko osteopénie môžu zvyšovať aj niektoré ďalšie ochorenia:
· anorexia
· bulimia
· Cushingov syndróm
· hyperparatyreóza
· hypertyreóza
· zápalové ochorenia, ako je reumatoidná artritída, lupus alebo Crohnova choroba

Liečba osteopénie

Osteoporoza je dôsledkom neliečenej osteopénie, preto je veľmi dôležité podniknúť opatrenia čo najskôr.
Súčasťou prvej časti liečby je strava a cvičenie. Riziko zlomeniny kosti pri osteopénii je pomerne malé, takže lekári zvyčajne nepredpisujú lieky, pokiaľ sa vaša hustota kostí nepribližuje k úrovni osteoporózy.

Zdravotnícky pracovník sa s vami môže poradiť o užívaní doplnkov vápnika alebo vitamínu D, hoci vo všeobecnosti je vhodnejšie prijímať ich dostatok zo stravy.

Prevencia osteopénie

Najlepší spôsob, ako zabrániť osteopénii, je vyhnúť sa aktivitám, ktoré ju spôsobujú. Ak fajčíte alebo pijete veľa alkoholu či kofeínu, prestaňte s tým - najmä ak máte menej ako 35 rokov, kedy sa vám ešte stále buduje hustota kostí. Ak máte viac ako 65 rokov, lekár vám pravdepodobne navrhne aspoň raz vyšetrenie DEXA, aby zistil pokles kostnej hmoty.

Ľudia všetkých vekových kategórií môžu prispieť k tomu, aby ich kosti zostali silné, ak sa budú zdravo stravovať a dbať na dostatok vápnika a vitamínu D. Ďalším spôsobom získavania vitamínu D je okrem stravy aj pobyt na slnku v malom množstve. Poraďte sa so svojím lekárom o bezpečnom vystavovaní sa slnečnému žiareniu na základe vášho zdravotného stavu.

Najnovšie videá