• Lifestyle
  • Umývať si zuby pred raňajkami alebo po nich? Zubný lekár vysvetlil, čo je lepšie

Umývať si zuby pred raňajkami alebo po nich? Zubný lekár vysvetlil, čo je lepšie

Umývať si zuby pred raňajkami alebo po nich? Zubný lekár vysvetlil, čo je lepšie

Čistiť si zuby pred raňajkami alebo po nich? Možno ste túto otázku už vyriešili, možno sa ňou stále zaoberáte. Zubný lekár uvádza, že načasovanie má svoje opodstatnenie.

Ohľadom čistenia zubov večer pred spaním sa zhodujeme všetci a jednoznačná je aj odpoveď stomatológov. Čo sa však týka ranného umývania, názory sa zvyknú rozchádzať.

Ako informuje mirror.co.uk, zubný lekár upozornil na dôležitosť umývania zubov najmä po raňajkách. „Ak si po raňajkách neumyjete zuby, môže dôjsť k niekoľkým problémom so zdravím ústnej dutiny,“ povedal zubár Jay Joshi.

Po raňajkách nám totiž ostávajú na zuboch čiastočky jedla a cukru, vďaka čomu sa darí baktériám v ústach. Tie následne vytvárajú na zuboch lepivý povlak, ktorý môže viesť k zubným kazom či ochoreniam ďasien.

Povlak totiž vedie k produkcii kyselín, ktoré ničia zubnú sklovinu. V neposlednom rade vedie aj k nepríjemnému zápachu z úst.

Zubný lekár tiež upozornil, že umývanie zubov predtým než ideme raňajkovať, môže viesť k ich citlivosti.

Ak sa na základe rady lekára rozhodnete aplikovať umývanie zubov po raňajkách, pri niektorých potravinách by ste si mali dať pozor.

Varuje, že v prípade konzumácie kyslých jedál či nápojov, ako je napríklad pomarančový džús, by ste si nemali umývať zuby bezprostredne po ich konzumácii. Spôsobujú totiž zmäkčenie zubnej skloviny.

Ak však polhodinku počkáte, sliny neutralizujú kyseliny a vaše zuby sa opäť remineralizujú. Vtedy si ich môžete pokojne vyčistiť.

V otázkach zubnej hygieny sa lekári zhodujú, že najdôležitejším aspektom je precíznosť a dodržiavanie rutiny v čistení a v neposlednom rade nevynechávanie preventívnych prehliadok.

Starostlivosť o detské zuby je rovnako dôležitá ako o zuby dospelých ľudí: 

Najnovšie videá