• Lifestyle
  • Keď chémia funguje. Čo všetko dokážu s človekom narobiť feromóny?

Keď chémia funguje. Čo všetko dokážu s človekom narobiť feromóny?

Keď chémia funguje. Čo všetko dokážu s človekom narobiť feromóny?

Niektorí ľudia nás oslovia okamžite. Hovorí sa, že ide o lásku na prvý pohľad, no v skutočnosti to s očami nemá nič spoločné.

Možno sa vám niekedy už stalo, že ste niekoho stretli a okamžite vás začal silne priťahovať, hoci ste si ani nedokázali vysvetliť, prečo to tak je. Láska „na prvý pohľad“ totižto skutočne existuje, akurát jej pomenovanie nie je práve trefné.

Takýto typ príťažlivosti totižto nemá s očami nič spoločné, ide o zásluhu nášho čuchu, ktorý vníma feromóny objektu nášho záujmu. 

Čo to je?

Slovo feromóny ste pravdepodobne už počuli. Ide o chemické látky, ktoré spúšťajú prirodzené reakcie jedného živočíšneho druhu. Môže ísť o viacero druhov - napríklad aj poplašné, nás však zaujímajú tie sexuálneho charakteru.

„Čuch je veľmi dôležitá entita v sexuálnom prežívaní. Lepšie to vidíme na zvieratách ako na ľuďoch, pretože u nás sa čuch posunul do úzadia,“ hovorí na úvod sexuologička Danica Caisová s tým, že napriek tomu majú mnohí ľudia stále taký jemný čuch, že dokážu rozlíšiť napríklad dvadsať rozličných druhov whisky. 

Jedinci, ktorí stratia čuch, sa zvyknú navyše sťažovať na pokles libida. Je tomu tak preto, že je to práve čuch, ktorý hrá významnú rolu v sexuálnom odvetví.

Niekto nám vonia a to nás silno priťahuje, iného pach nás odrádza, alebo nám doslova prekáža. Nemusí to však vôbec znamenať, že takýto človek skutočne nepríjemne zapácha, napríklad neopratým oblečením či potom. 

„Pokrvní príbuzní nám v tomto zmysle nevoňajú. Súrodenci si eroticky nevoňajú, ani matka s dieťaťom. Je tak preto, že si cez feromóny takéto signály nevysielajú,“ vysvetľuje Caisová. 

Budem atraktívnejší?

Podľa odborníčky majú ľudia, ktorí sú veľmi vnímaví na sexuálne podnety, spravidla tento čuch veľmi dobre vyvinutý. To využíva najmä farmaceutický priemysel. 

Aj tie najbežnejšie mužské voňavky sú totižto inak štruktúrované ako ženské vône. Caisová vraví, že sú doslova nacielené na to, aby oslovili.

Takéto vône a ich kombinácie sú prepracované a jednoducho vyrobené tak, aby sa muž stal pre ženu príťažlivejší. 

„Nedá sa vylúčiť, že feromónové voňavky sú len trik, ktorý má zvýšiť predajnosť. Na druhej strane je fakt, že feromóny sú v ľudskej sexualite veľmi dôležité. V intimite, v zbližovaní, v atraktivite toho druhého. Feromóny majú človeka spraviť atraktívnejším,“ dodáva sexuologička.

Ako to funguje u LGBTQ ľudí a sú afrodiziaká náhradou za feromóny? Viac sa dočítate na tvnoviny.sk. 

Najnovšie videá