• Lifestyle
  • Dobrý sluha, ale zlý pán. Populárny prerušovaný pôst prináša aj tieto riziká

Dobrý sluha, ale zlý pán. Populárny prerušovaný pôst prináša aj tieto riziká

Prerušovaný pôst sa stal hitom v stravovaní. I keď nejde vyslovene o typ diéty na chudnutie, viacerým ľuďom sa vďaka nemu podarilo zhodiť nadbytočné kilá.

Hladovka má mnoho benefitov, ale aj rizík, o ktorých nám porozprával well-being kouč Maroš Krivosudský.

Časové okná

Prerušovaný pôst je stravovací režim, ktorý je založený na jednoduchom pravidle. Deň si rozdelíme na dve časové okná, pričom počas jedného budeme jesť a počas druhého nie.

Najčastejším pomerom je 16 hodín z dňa, počas ktorých nejeme, a 8-hodinové okno, kedy môžeme jesť.

Kouč vysvetľuje, že ak takto časovo obmedzíme svoje stravovanie, je prirodzené, že budeme jesť o niečo menej. To znamená, že si po čase môžeme všimnúť úbytok hmotnosti.

Nezáleží iba na čase

Okrem času však musíme upraviť aj stravu. Krivosudský upozorňuje, že ak budeme väčšiu časť dňa hladní a potom sa budeme 8 hodín prejedať nezdravým jedlom, nebude mať prerušovaný pôst nijaký zmysel.

Mali by sme teda dbať na to, aby sme jedli vyváženú stravu, ktorá bude obsahovať dostatok bielkovín, sacharidov, zdravých tukov a vlákniny.

V časovom okne, počas ktorého môžeme jesť, by sme mali dodržiavať určitú pravidelnosť. Nemali by sme jesť kontinuálne 8 hodín, naopak by sme si mali množstvo potravy rovnomerne rozdeliť do viacerých jedál.

Riziká

Benefitom pôstu môže byť aj spomínaný úbytok hmotnosti. Existujú však aj riziká, ktoré by sme mali vopred zvážiť.

Podľa slov Krivosudského nemôže dodržiavať prerušovaný pôst úplne každý. Neodporúča ho diabetikom či ľuďom, ktorí majú iné zdravotné komplikácie. V takom prípade je nutné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom.

Rovnako by sa mali pôstu vyhnúť ľudia, ktorí v minulosti trpeli poruchami príjmu potravy. Prerušované hladovanie v nich môže opätovne vyvolať psychické problémy spojené s jedlom.

V neposlednom rade by sa takto nemali stravovať ľudia, ktorým to jednoducho nevyhovuje a necítia sa počas hladovky dobre.

Najnovšie videá