Párik zo seriálu Dunaj, k vašim službám. Iskra medzi nimi preskočila v tomto momente

Dvojica opísala, čo ich na sebe priťahuje.

V seriáli Dunaj, k vašim službám hviezdi v postave mladého Žida Dávida. Herec Jakub Jablonský nakrúcanie dobového projektu z čias Slovenského štátu víta, ako učiteľ totiž zažil aj hodiny dejepisu a myslí si, že história podaná takýmto spôsobom môže mladým ľuďom povedať viac. V obľúbenom seriáli sa objavovala aj jeho partnerka, herečka Kristína Spáčová. Spoločne nám prezradili aj to, za akých romantických okolností sa začala rodiť ich láska.

Galéria

​„Ja som sa v prvom rade veľmi potešil, lebo dobovka nie je častá vec, že by sa u nás točila, obzvlášť nie ako seriál,“ povedal Jakub. Keď prišiel na kasting k seriálu, ešte netušil, že dostane úlohu židovského chlapca. „Predstavoval som si uniformy a podobné veci, lebo tak to je. Tá uniforma je niečo, s čím sa dá zaujímavo hrať. Niežeby som inklinoval k tej ideológii,“ dodal herec.

V závere štvrtej série mu scenáristi nacistickú uniformu predsa len obliekli. „Rozhodne je to herecky lákavá vec, lebo tá uniforma formuje to telo a človek je v nej taký vážny,“ povedal na pľaci.

Na príbehu mladého Žida Dávida seriál farbisto ukazuje vplyvy fašizmu. Najskôr mu pre jeho židovský pôvod zakázali študovať. Postupne režim zbavuje Židov aj ďalších ľudských práv, no nikto ešte netuší, kam to až povedie.

​Dávid odmieta byť obeťou a stavia sa na odpor. Bojuje o spravodlivosť pre všetkých. Sám Jakub na postave židovského chlapca oceňuje najmä jeho dobrotu a úprimnosť. „Moja matka je podobne veľmi úprimný človek. Ona povie, čo má na srdci, a je to dobre, len niekedy sú tie vety sformulované tak, že to dokáže človeka zabolieť a taký je aj Dávid. On povie, čo cíti a ako si to myslí a dokáže tým ľuďom ublížiť, ale to, čo sleduje, je dobro a to je na ňom to pekné,“ myslí si mladý herec.

Deti naučí seriál viac ako dejepis 

Jakub má históriu rád a je presvedčený, že seriál môže pomôcť mladým ľuďom vidieť veci v súvislostiach. „Ja som učil na základnej škole rok a pol angličtinu a stalo sa mi, že som suploval aj dejepis a tie decká vedia väčšinou informácie, ktoré neprepájajú, lebo s nimi nikto nevedie dialóg o nich. My striháme z vysokopostavenej vrstvy do tej najchudobnejšej a robíme to v sekundách a vidíme naraz, čo sa dialo v tom istom období, že tí jedni nevyzerajú, že by sa ich niečo dotýkalo, zatiaľ čo tí druhí bojujú o život. Pri takomto dlhom projekte sa dá nahliadnuť cez osobné príbehy jednotlivcov do tej doby a to je podľa mňa veľmi zaujímavé,“ tvrdí Jakub.

„S Kubom sa pracuje vynikajúco. Je vždy pripravený, vždy prichádza s nejakými nápadmi. Hrá aj milostný príbeh, hrá aj konflikt ako Žida, ktorého prenasledujú, hrá odbojára, takže tých vrstiev je tam viac,“ povedal o hercovi režisér seriálu Peter Hoferica.

​„Sme si podľa mňa podobní v takej impulzívnosti, teda, že sme veľmi horúce hlavy. Odlišní sme v tej vzťahovej rovine. Dávid je mladší odo mňa, ale v podstate aj ja som bol kedysi takýto. Niekedy si prečítam tie veci a poviem si, že to by som neurobil, ale potom si poviem, že on má len 22 rokov a ešte nevie, že je tam aj iné riešenie takej situácie,“ dodal herec.

O láske s kolegyňou

V reálnom živote má po svojom boku hereckú kolegyňu Kristínu Spáčovú. V seriáli si zahrala aj ona. „Marta vlastne odišla do Nemecka, išla za svojou kariérou. Uvidíme, čo s ňou bude ďalej. Je to stále v takom otázniku. Momentálne som v Mame na prenájom, doplnila som mužský kolektív lekárov a prišla som tam ako lekárka neonatologička,“ vysvetlila Kristína.

V Dunaji sa ich príbehy síce nepreťali, ale spolu ich môžete vidieť napríklad v divadle. Poznajú sa od strednej školy, ale iskra preskočila až neskôr. Ako sa sympatická dvojica dala dokopy a čo ich na sebe priťahuje? Pozrite si reportáž.

Sledujte Dunaj, k vašim službám každý utorok a štvrtok o 20.30 h na Markíze. 

Nestihli ste v TV

TOP relácie

Nové epizódy už teraz na Voyo

v predstihu • bez reklám • kedykoľvek

TOP relácie