• Šoubiz
  • Člen Maduaru o poslednom telefonáte s Barbarou Haščákovou: Mal som pocit, že mi volá niekto iný

Člen Maduaru o poslednom telefonáte s Barbarou Haščákovou: Mal som pocit, že mi volá niekto iný

Prehovorili obaja členovia skupiny Maduar, v ktorej Barbara Haščáková († 43) začínala.

V nedeľu (3. decembra) vyšla správa o úmrtí Barbary Haščákovej. Slovenská speváčka zomrela v 43 rokoch 22. novembra na Floride v USA.

Galéria

​Pre TASR to potvrdil brat zosnulej umelkyne Andrej Haščák. Uviedol, že lekári v nemocnici Memorial Hospital v meste Sarasota, kde žila, určili ako príčinu smrti náhlu cievnu mozgovú príhodu.

Na speváčkin odchod zareagovala aj skupina Maduar, v ktorej Barbara Haščáková pôsobila na začiatku svojej speváckej kariéry. Jej členovia najprv uverejnili archívne zábery z roku 1994, neskôr nahrali video, v ktorom si na Barbaru zaspomínali.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa MADUAR (@maduarcom)

Ako poznamenal Ladislav Matyinkó, keď sa Barbara dostala do Maduaru, mala 14 rokov. „Barbara bola jedno skvelé talentované šikovné dievča, ktoré malo celú budúcnosť pred sebou,“ povedal Ladislavov brat Juraj a priznal, že ho mrzí, že odišla z kapely spolu s Erikom do ich projektu. „Ja osobne som presvedčený, že aj tá jej kariéra, aj možno súkromný život by sa boli vyvíjali iným, lepším spôsobom. My sme sa už o tom veľakrát bavili, aj preto, že sme ju stretli už po nejakých rokoch a videli sme, že tam došlo k určitej zmene na jej strane, že jej to doslova nespravilo dobre. Že bola taká vrhnutá do toho šoubiznisu, nechránená, bez nejakej opory a bez toho, aby pri nej niekto aktívne bol, kto by ju aj tak nejako držal pri zemi, aj v takej normálnosti, prirodzenosti a to mňa napríklad osobne veľmi mrzí, že sa to ubralo tým smerom, lebo ona naozaj mohla byť jedným z našich najvýraznejších speváckych talentov. Aj bola, ale ona mala potenciál omnoho väčší, ako sme mali možnosť vidieť,“ povedal člen a manažér skupiny Maduar vo videu.

​Juraj Matyinkó, ako sám povedal, bol naposledy s Barbarou v kontakte približne pred dvoma rokmi, ešte počas covidového obdobia. „Mali sme jeden taký telefonát, ktorý bol z môjho pohľadu veľmi smutný, lebo tým, že ja som si ju pamätal takú, aká bola, tak to už som mal pocit, že mi volá niekto iný. A z toho som vyrozumel, alebo videl som na nej, že sa mimoriadne trápi a bolo mi to tak ľúto,“ povedal a dodal, že to nejde ďalej rozoberať.

Na posledné spojenie s Barbarou Haščákovou si zaspomínal aj Ladislav. „Ja som s ňou hovoril naposledy v 2020, dokonca sme sa mali aj stretnúť. Ona žila v Sarasote na Floride, ja som žil na Miami Beach na Floride, čo nie je ďaleko. Ale to sa, bohužiaľ, nepodarilo. Potom prišla korona a... už sa to nepodarí,“ povedal vo videu.

„Naša československá hudobná scéna prišla o jeden výnimočný charakteristický hlas, o osobu, ktorá bola mimoriadne talentovaná a šikovná, ktorá ešte bola ešte príliš mladá na to, aby nás tu opustila. Mne osobne je to mimoriadne ľúto. Už si ju tým pádom budeme pripomínať len z tvorby, ktorú sme spoločne spravili,“ dodal ešte jeho brat Juraj a Ladislav vyjadril úprimnú sústrasť rodine. „Pamätajme si Barbaru takú, aká bola. My si ju budeme pamätať tak, ako sme ju stretli v roku 1994 - ako jedno veľmi šikovné usmiate inteligentné a talentované dievča s nezameniteľným hlasom,“ dodal Ladislav.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa MADUAR (@maduarcom)

„Posledná rozlúčka s Barbarou sa uskutočnila v utorok 28. novembra na miestnej rímskokatolíckej fare. Komorný akt sa konal v prítomnosti najbližšej rodiny a úzkeho okruhu priateľov. V nasledujúcich týždňoch budú jej telesné pozostatky prenesené v urne na Slovensko, pochovaná bude v našich rodných Košiciach,“ uviedol Haščák. Rodinní príslušníci zosnulej speváčky žiadajú verejnosť, aby rešpektovala skutočnosť, že sú v ťažkej a bolestnej životnej situácii a nerušila ich súkromie.

Hoci speváčku už dlhší čas trápili zdravotné problémy s pankreasom, bolo jej úmrtie pre celú rodinu nepredstaviteľným šokom. „Odišla bez bolesti,“ uviedla pre TASR smútiaca rodina. Dodáva, že hudba, spievanie a komponovanie boli jej život a napĺňali ju, svojou osobitosťou, charakteristickým hlasom a piesňami rozdávala lásku verným fanúšikom. „Jej piesne a hlas tu pre nás ostávajú a budú nám ju pripomínať. Ďakujeme všetkým, ktorí na ňu myslia s láskou najmä v týchto dňoch a dajú nám možnosť vyrovnať sa s touto zdrvujúcou skutočnosťou v súkromí,“ dodáva smútiaca rodina.

Barbara Hasčáková sa narodila v decembri 1979 v Košiciach, v 90. rokoch minulého storočia sa zapísala na zoznam stálic populárnej hudby. Najskôr pôsobila v skupine Maduar, neskôr v zoskupení MC Erik & Barbara a nakoniec sa uplatnila ako sólová speváčka. V roku 1998 získala ocenenie Slávik a o rok neskôr aj cenu Grand Prix v Poľsku. V USA žila od roku 2000. Na Slovensku jej vyšlo niekoľko albumov, v USA pridala ďalšie dva.

Najnovšie videá