Kráľovná dala posledné zbohom manželovi. Pozrite si najdojímavejšie momenty

17. 04 2021 15:35 | markiza.sk
Kráľovná Alžbeta II. na pohrebe manžela
Kráľovná Alžbeta II. na pohrebe manžela Foto: TASR/AP
Pohreb princa Philipa
Pohreb princa Philipa, smútiaca rodina
Princ Charles pri truhle svojho otca

Veľká Británia sa rozlúčila s princom Philipom, ktorý zomrel vo veku 99 rokov.

Britská kráľovská rodina sa v sobotu na Windsorskom hrade poslednýkrát rozlúčila s princom Philipom. Po zhruba 50-minútovom smútočnom obrade v hradnej Kaplnke sv. Juraja uložili rakvu s pozostatkami vojvodu z Edinburghu do kráľovskej krypty nachádzajúcej sa v kaplnke. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby následne udelil požehnanie a štvorčlenný zbor zaspieval štátnu hymnu.

Trúchliaci mali počas omše, celebrovanej windsorským dekanom Davidom Connerom, na tvárach rúška a dodržiavali dostatočné rozstupy. Kráľovná Alžbeta II. sedela z preventívnych dôvodov sama.

Pohreb princa Philipa
Foto: TASR/AP
 

Windsorský dekan na sobotňajšej poslednej rozlúčke s princom Philipom vzdal hold jeho "láskavosti, zmyslu pre humor a ľudskosti". Veľká Británia sa "inšpirovala (princovou) neochvejnou vernosťou k našej kráľovnej, jeho službou krajine a štátom Commonwealthu, jeho odvahou, statočnosťou a vierou," povedal celebrujúci dekan na smútočnej omši.

Princ Philip, manžel britskej panovníčky Alžbety II., zomrel 9. apríla vo veku 99 rokov. Pre pandemické opatrenia sa na jeho pohrebe zúčastnilo len 30 najbližších členov jeho rodiny, vrátane príbuzných z Nemecka, a jeho osobný tajomník Archie Miller Bakewell.

Britský premiér Boris Johnson už dávnejšie oznámil, že sa na pohreb osobne nedostaví, aby umožnil účasť členom kráľovskej rodiny. Sobotňajší živý prenos však podľa svojich slov sledoval v televízii z oficiálneho vidieckeho sídla britských premiérov Chequers na juhovýchode Anglicka. Premiér tiež v mene národa nechal ku princovej pohrebnej kaplnke položiť veniec, informuje britská spravodajská televízia SkyNews.

POSLEDNÚ ROZLÚČKU STE MOHLI SLEDOVAŤ ONLINE:

16.51 - Posledná rozlúčka v kaplnke sv. Juraja končí. Zbor spieva skladbu God Save the Queen. Následne kráľovská rodina opustí kaplnku v sprievode dekana z Windsoru a arcibiskupa z Cantebury.

16.47 - Na záver odzneli série nárekov a piesní od vojenských kapiel.

 

16.46 - Truhlu s pozostatkami princa Philipa položili na katafalku na mramorovú dosku a spustili nadol do krypty.

16.42 - Zazneli všetky tituly princa Philipa. Dlhý zoznam zahŕňa grófa z Merionethu, baróna Greenwicha, admirála flotily, poľného maršala v armáde a maršála kráľovského letectva.

16.39 - Zbor zaspieval pohrebnú hymnu ruský kondak pre zosnulých (kondak je jeden z druhov bohoslužobných hymnov v byzantskom obrade. Ide o poetickú homíliu alebo kázeň, pozn.red.).

16.32 - Arcibiskup z Canterbury predniesol modlitbu za vojvodu a poďakoval za „jeho neoblomnú vieru a lojalitu, za vysoký zmysel pre povinnosť a bezúhonnosť, za jeho život v službe národu a spoločenstvu a za odvahu a inšpiráciu v jeho vedení.”

16.29 - Princ William a princ Harry sedia v kaplnke oproti sebe. William obklopený svojou rodinou, Harry sám. Jeho manželka Meghan Markle nemohla pricestovať na pohreb, keďže je v pokročilom štádiu tehotenstva a lekár jej to neodporučil.

16.22 - Na počesť princa Philipa odznel aj Žalm 104, ktorý zhudobnil súčasný skladateľ a gitarista William Lovelady na žiadosť samotného vojvodu.

16.12 - Na počesť vojvodovej kariéry vojenského námorníka zaspieval zbor najznámejší chválospev spojený s moreplavbou Eternal Father, strong to save.

 

16.10 - „Zišli sme sa dnes v kaplnke sv. Juraja, aby sme do božích rúk odovzdali dušu jeho služobníka princa Philipa, vojvodu z Edinburghu,” začal smútočnú omšu reverend David Conner, dekan z Windsoru. „S vďakou spomíname naňho spomíname, jeho dlhý život bol pre nás požehnaním. Inšpirovala nás jeho neochvejná lojalita k našej kráľovnej, jeho služba národu a spoločenstvu, jeho odvaha, statočnosť a viera,”povedal.

Dekan tiež vyzdvihol vojvodovu láskavosť, humor a ľudskosť. „Preto sa modlime, aby nám dal Boh milosť, aby sme nasledovali jeho príklad a aby sme s naším bratom Philipom poznali večné radosti života.”

16.08 - Pre bezpečnostné opatrenia sedí kráľovná Alžbeta II. sama, vzdialená od zvyšku rodiny.

Kráľovná Alžbeta II. na pohrebe manžela
Foto: TASR/AP
 

16.03 - Rakvu vnášajú do kaplnky, kde stoja arcibiskup z Canterbury spolu s dekanom. Smútočný sprievod si nasadil rúška. Pre opatrenia môžu počas obradu spievať len štyria zboroví speváci.

16:00 - Začala minúta ticha za zosnulého princa Philipa, vojvodu z Edinburghu.

15.58 - Smútočný sprievod dorazil do kaplnky Sv. Juraja. Z auta skladajú truhlu s pozostatkami princa Philipa.

15.46 - Smútočný sprievod vyrazil zo zámku do kaplnky Sv. Juraja. Začína znieť delostrelecká streľba na počesť princa Philipa.

 

15.44 - Za autom, ktoré odvezie pozostatky princa Philipa sa už zhromaždil sprievod. V prvom rade budú kráčať princ Charles a princezná Anna. Za nimi súrodenci, princovia Andrew a Edward. V treťom rade budú kráčať princ William, princ Harry a ich bratranec. Kráľovná pôjde v aute na konci smútočného sprievodu.

15.41 - Zo zámku vynášajú truhlu s pozostatkami princa Philipa. Rakvu zdobí, jeho admirálska čiapka, meč, ktorý používal pri ceremoniálnych príležitostiach.

15.37 - do Windsoru dorazila aj vojdodkyňa z Cambridge, manželka princa Williama.

kate.jpg
Foto: TASR/ AP
 

15.26 - do Windorského zámku prichádza zelený Jaguar Land Rover, ktorý ponesie truhlu s pozostatkami princa Philipa. Vojvoda z Edinburghu si ho navrhol sám. So spoločnosťou Land Rover pracovali na špeciálnom automobile 16 rokov.

15.24 - Do zámku priviedli aj vojvodov obľúbený voz s jeho poníkmi, na ktorom rád pretekal. Ide o čiernych poníkov Balmoral Nevis a Notlaw Storm. Vojvodova čiapka leží na mieste, kde princ sedával.

PRED POSLEDNOU ROZLÚČKOU:

Pohrebné obrady sa budú konať v hradnej Kaplnke sv. Juraja o 15.00 h miestneho času (16.00 h SELČ). Celý obrad sa uskutoční výlučne v areáli hradu, pričom tesne pred začiatkom pohrebu si celá krajina zosnulého princa uctí minútou ticha.

Pôjde o kráľovský pohreb, nie štátny. Kráľovská rodina zároveň žiada ľudí, aby sa v súlade s pandemickými reštrikciami nezúčastňovali na spomienkových zhromaždeniach a nekládli kvety k bránam kráľovských rezidencií. Namiesto toho môžu prispieť na chod akejkoľvek charitatívnej organizácie - napríklad jednej z tých, ktoré počas svojho života princ Philip, vojvoda z Edinburghu, podporoval.

V súlade s koronavírusovými predpismi budú mať účastníci pohrebu na tvárach ochranné rúška a budú dodržiavať dostatočné rozstupy.

Rakva s pozostatkami vojvodu z Edinburghu bude prikrytá Philipovou kráľovskou štandardou, ktorá pripomína dôležité aspekty jeho života. Jej vrch bude zdobiť veniec a tiež princova slávnostná vojenská čiapka a meč ako symboly jeho niekdajšieho pôsobenia v kráľovskom námorníctve. Na miesto pohrebu ju ponesie osem nosičov - tých pri vchode do kaplnky privítajú arcibiskup z Canterbury Justin Welby a windsorský dekan David Conner, ktorý bude smútočný obrad celebrovať.

TIP: V dokumente s názvom Princ Philip - portrét si zaspomíname na zosnulého princa, ktorý by o pár týždňov oslávil sté narodeniny. Sledujte ho na VOYO .

Telo zosnulého manžela kráľovnej napokon uložia do kráľovskej krypty v pohrebnej kaplnke. Nebude to však trvalé miesto jeho posledného odpočinku: keď raz zomrie aj Alžbeta II., prenesú Philipove pozostatky do pamätnej kaplnky kráľa Juraja VI. v tej istej kaplnke, kde natrvalo spočinie po boku svojej manželky.Komentáre (0)