Festival v Karlových Varoch spoznal víťazov: Herecká hviezda si aj zatancovala

10. 07 2022 08:30 | tasr, markiza.sk
Ocenení na 56. ročníku MFF KV
Ocenení na 56. ročníku MFF KV Foto: Markíza/Martin Lachkovič

Na Karlovy Vary určite nezabudne, keďže tu oslávil svoje narodeniny.

Kanadsko-český film Nadějné léto v sobotu zvíťazil v hlavnej súťaži Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch (MFF KV).

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za prínos do českej kinematografie získal Boleslav Polívka.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary dostal Benicio Del Toro (Portoriko).

Krištáľový glóbus - cenu za mimoriadny umelecký prínos do svetovej kinematografie si odniesol Geoffrey Rush (Austrália). 

VIDEO: Príchody hostí na červený koberec pred Spa Hotel Thermal na 56. ročník MFF KV

 

Posledný spomínaný okrem prevzatia ocenenia ukázal, že má aj zmysel pre humor. Austrálsky herec, ktorý práve počas festivalu oslávil 71. narodeniny, sa prítomným hosťom počas záverečného ceremoniálu prihovoril v češtine, pozdravil Prahu i Brno.

Geoffrey Rush tiež ocenil tanečníkov, ktorí sa po celý večer nachádzali na pódiu a sám predviedol svoje tanečné schopnosti.

Geoffrey Rush ukázal na záverečnom ceremoniáli MFF KV tanečné schopnosti
Foto: Markíza/Martin Lachkovič
 

Na galavečere 56. ročníka MFF KV, ktorý už tradične moderoval herec Marek Eben, bodoval aj český film Slovo spracovávajúci problematiku zlomového roku 1968. Martin Finger zaň dostal cenu za najlepší herecký výkon a ocenená bola aj jeho režisérka Beata Parkanová.

Nadějné léto, iránsko-kanadská sociálna dráma o spojenectve dvoch mužov bojujúcich proti nepriazni okolia a sile autorít, získala Kristáľový glóbus, ktorý je hlavnou cenu karlovarského festivalu.

„Žijeme vo svete plnom násilia a diskriminácie. Dúfam, že naše príbehy prinášajú pokoj a mier,“ ďakovala režisérka iránskeho pôvodu Sadaf Foroughi.

Osobitnú cenu poroty dostala španielska snímka s festivalovým názvom Musíte se přijet podívat od režiséra Jonása Truebu, ktorá kombinuje komediálne a existenciálne témy. 

Cenu divákov si odniesol hudobný dokument PSH Nekonečný příběh zachytávajúci príbeh českej rapovej skupiny Peneři strýčka Homeboye.

Ocenenie za najlepší ženský herecký výkon si rozdelili dve herečky z gruzínskeho filmu Vlastní pokoj Taki Mumladze a Mariam Khundadze.

Na tohtoročnom MFF v Karlových Varoch, ktorý prebiehal od 1. júla, sa zúčastnilo viac než 10 500 akreditovaných návštevníkov, vyše 400 filmových tvorcov a takmer 1500 profesionálov z oblasti filmu a novinárov. Predalo sa viac než 121 000 vstupeniek, zatiaľ čo v poslednom predcovidovom roku (2019) to bolo 139 000.

Organizátori tento rok ponúkli priestor aj sekcii filmového festivalu z Odesy, v rámci ktorej bolo premietnutých niekoľko ukrajinských filmov vrátane snímky Mariupol 2, ktorá dokumentuje tragédiu vojny.