• Zelený týždeň
  • Ekologické bývanie: Odborník vysvetlil, čo sú energeticky pasívne domy a prečo sú výhodné

Ekologické bývanie: Odborník vysvetlil, čo sú energeticky pasívne domy a prečo sú výhodné

S horúcimi letami sa spája aj skutočnosť, že sa mnohé slovenské domácnosti vybavili klimatizáciou. Tá však doslova prilieva olej do ohňa a okrem planéty nešetrí ani našu peňaženku.

Dnes však poznáme možnosti, ako sa dá bývať energeticky výhodnejšie. Priemyselný dizajnér a odborník Bjørn Kierulf popísal, čo sú to energeticky pasívne domy a ako z nich môžeme profitovať.

Bjørn Kierulf sa venuje stavbe slamených domov. Tie sú tvorené len zo základov a slamených balov, na ktoré sa nanáša hlinená omietka. Slamu si vybral práve preto, lebo sa na jej výrobu nevynaloží toľko energie, ako na iné izolácie, ako napríklad betón. Celú statiku domu zabezpečuje slama.

Slama funguje ako termoska

Energeticky pasívny dom nie je potrebné príliš vykurovať a ani ochladzovať, pretože veľmi dobre izoluje teplo. „Slamu si môžete predstaviť ako termosku, v dome veľmi dobre udržiava stálu teplotu,“ dodáva odborník.

To, či je nevyhnutné mať v takomto dome klimatizáciu, závisí od lokality. Napríklad na južnom Slovensku, kde sú počas leta vyššie teploty aj cez noc, klimatizácia potrebná bude. Stačí ju však zapnúť len na pár desiatok minút denne, pretože chlad sa v dome udrží.

Kierulf tvrdí, že ak sa dom nachádza v lokalite, kde je počas noci chladno, stačí ho vyvetrať a cez deň tieniť závesmi.

Slamené stavby majú viacero výhod

Výstavba tiež prebieha pomerne rýchlo. „Ak sú hotové základy, dom je postavený za týždeň či dva,“ hovorí.

Takýto dom nemusí byť drahší. Do ceny je nutné zahrnúť aj prevádzkové náklady a životnosť stavby. „Domy, ktoré sme postavili v roku 2008, si dodnes zachovali svoju hodnotu a na trhu sú skutočne cenné,“ dodáva.

Ekologické zdroje kúrenia

Podobné je to aj počas zimných mesiacov. V energeticky pasívnych domoch nie je potrebné kúriť príliš veľa, pretože si stavba udrží svoju stálu teplotu.

Aj medzi zdrojmi na vykurovanie sa nájdu udržateľné materiály. Študenti z košického gymnázia vymysleli produkt, ktorý spája ekonomiku s ekológiou. Vyrábajú brikety na vykurovanie z konského trusu.

Myšlienku im vnukla ich profesorka počas cesty vlakom. „Rozprávali sme sa o kravách a v tom nám povedala, že v minulosti sa kúrilo trusom,“ hovorí študentka Rebeka. Od kráv sa dostali napokon na farmu ku koňom, kde sa ich výroba začala.

Viac o briketách z konského trusu a celom projekte, v rámci ktorého vznikli, sa dozviete v reportáži:

Televízia Markíza pripravila od pondelka 5. júna do soboty 10. júna 2023 celotýždňovú iniciatívu s názvom Zelený týždeň. Každý deň sa zameria na jednu oblasť každodenného života - od stravovania, cez módu, energetiku, až po odpadové hospodárstvo.

Najnovšie videá