Klinika detskej onkológie má už dve špičkové oddelenia. Deti s rakovinou sa liečia na svetovej úrovni

Na Slovensku jedinečný projekt prestavby Kliniky detskej hematológie a onkológie v Bratislave sa po piatich rokoch podarilo kompletne sfinalizovať.

V nových špičkových priestoroch sa liečia už aj staršie deti a mládež do 18 rokov. Nadštandardné priestory, ktoré sú na úrovni moderných zahraničných kliník a predovšetkým nevyhnutné pre bezpečnú liečbu ťažkých onkologických diagnóz detských pacientov z celého Slovenska, vybudovala nezisková organizácia Deťom s rakovinou v spolupráci s Národným ústavom detských chorôb (NÚDCH) Bratislava. Už v roku 2019 sa po prestavbe otvorilo prvé z dvoch oddelení určené deťom do veku 6 rokov.

Špičková klinika pre deti s rakovinou

Po úspešnej prestavbe oddelenia pre malé deti sa klinika detskej onkológie teší z generálnej rekonštrukcie druhého oddelenia pre starších pacientov. Súčasťou rozsiahlej prestavby boli dispozičné zmeny priestorov, inštalácia novej modernej vzduchotechniky, zdravotechniky, izby dostali novú fasádu aj okná či podlahy. Každá izba disponuje bezbariérovou kúpeľňou, novými dverami a nábytkom. Oddelenie má po novom 10 izieb s 15 lôžkami, centrálny monitoring, ošetrovňu, miestnosť pre psychológov, ktorí sú stabilnou súčasťou tímu detskej onkológie, a priestory pre zdravotné sestry a lekárov. „S hrdosťou a pokorou môžem vyhlásiť, že sa nám podarilo zrealizovať vysokošpecializované pracovisko pre onkologických pacientov z celého Slovenska, ktorý som si vysnívala v čase môjho nástupu do funkcie prednostky kliniky. V súčasnosti máme prestavané obe oddelenia, máme dennú kliniku, novú prípravovňu chemoterapie a liekov aj telekonziliárnu miestnosť určenú na vzdelávanie personálu. Nesmierna vďaka patrí štedrým darcom a sponzorom, ale aj každému jednotlivcovi, ktorý prispel neziskovej organizácii Deťom s rakovinou, aby mohla postupne budovať projekt, ktorý predovšetkým umožňuje bezpečnú liečbu ťažko chorých detí. V nových priestoroch ich dokážeme omnoho lepšie ochrániť pred vplyvmi, ktoré môžu vážne skomplikovať náročnú onkologickú liečbu a navyše, vieme im v psychicky vypätom období poskytnúť komfort a väčšie súkromie,“ hovorí prof. Alexandra Kolenová, prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie a predsedníčka správnej rady neziskovej organizácie Deťom s rakovinou.

Pre rodiny, ktoré počas náročnej liečby ostávajú na klinike niekoľko týždňov bez možnosti ísť domov, je k dispozícii nová práčovňa, šatňa aj kuchynka s kompletným vybavením.

FOTO:  TV Markíza

Investícia za viac ako milión eur

Autorkou rekonštrukcie oddelenia veľkých detí, rovnako ako všetkých doterajších stavieb na klinike, je architekta Martina Müllerová. Komplexnú prestavbu realizovala stavebná spoločnosť Dušana Miškovčíka. Financovanie projektu zabezpečila nezisková organizácia Deťom s rakovinou – na investíciu vo výške 1,3 mil. eur išli financie z darov od veľkých sponzorov a tiež príspevky 2% z dane z príjmov tisícok priaznivcov neziskovej organizácie. „Z celého srdca ďakujeme všetkým zúčastneným na tomto projekte, vďaka ktorým sa detskí pacienti už teraz liečia v nadštandardných priestoroch nielen s omnoho väčším komfortom, ale najmä s pocitom bezpečia. Je úžasné, čo sa nám za takmer deväť rokov existencie našej organizácie podarilo vďaka enormnej pomoci ľudí. Je to pokrok, ktorý sme si na začiatku možno ani nevedeli predstaviť, obdivovali sme, ako to funguje na zahraničných klinikách. No a teraz môžeme aj my povedať, že aj deti s rakovinou na Slovensku majú tú najlepšiu starostlivosť,“ približuje Katarína Bagľašová, riaditeľka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou.

„V našej nadácii sa dlhodobo venujeme potrebám detí a pomáhame tam, kde je to vždy veľmi potrebné. Cítili sme, že toto je správny projekt do ktorého chceme investovať všetku svoju energiu a sme veľmi radi, že sa to podarilo,“ povedala Zuzana Štelbaská, členka správnej rady Nadácie Markíza.

„Je to veľmi pekné a je to spravené s veľkou ľudskosťou a je za tým obrovský kus energie, profesionality, zamestnancov kliniky a samozrejme predovšetkým pani profesorky Kolenovej,“ povedal Jakub Dusílek, generálny riaditeľ UniCredit Bank.

Pásku na slávnostnom otvorení oddelenia prestrihávala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá je dlhodobou podporovateľkou detskej onkológie a pravidelne navštevuje detských pacientov.

FOTO:  TV Markíza

Medzinárodný deň detskej rakoviny

Nové oddelenie otvorili symbolicky 15. februára v Medzinárodný deň detskej rakoviny (International Childhood Cancer Day), kedy si ľudia na celom svete pripomínajú, aká dôležitá je pomoc a osveta pri onkologických diagnózach detských pacientov. Pripínajú si zlatú stužku – symbol boja s detskou rakovinou, a hovoria o možnostiach ako ešte viac spraviť dostupnými tie najmodernejšie liečebné metódy a lieky.

Priamo na klinike sa v rámci Medzinárodného dňa detskej rakoviny uskutočnil pre pacientov a ich rodičov už po 9-ty krát pestrý program.

Na Slovensku ročne ochorie na onkologickú diagnózu okolo 150 detí, z ktorých dve tretiny sa liečia na bratislavskej Klinike detskej hematológie a onkológie. V detskom veku sú najčastejšie nádorové ochorenia mozgu a akútne leukémie. Deti sa liečia podľa protokolov platných v Nemecku alebo v Spojených štátoch amerických a k dispozícii je už aj liečba imunoterapiou. V súčasnosti sa na Slovensku podarí vyliečiť viac ako 80% detských onkologických pacientov.