Malej Terezke pred dvoma rokmi diagnostikovali leukémiu. S mamou sa liečila na klinike, kde sa deti môžu cítiť ako doma

Liečili ju na detskej onkológii v nemocnici na Kramároch.

Malá školáčka Terezka bojovala s leukémiou. Liečili ju na detskej onkológii v nemocnici na Kramároch. Spolu so svojou mamou sa tam presvedčili, aké dôležité je prostredie, v ktorom je dieťa hospitalizované. Práve táto klinika sa už roky snaží vytvoriť deťom také podmienky, aby sa tu cítili takmer ako doma. To je možné aj vďaka partnerom a sponzorom, ktoré kliniku podporujú dlhé roky. Jedným z nich je aj Nadácia Markíza.

Lekári v novozámockej nemocnici jej pred dvomi rokmi diagnostikovali leukémiu. „Ostali sme šokovaní. Ja som to spracovávala ťažšie tým, že som bola na oddelení s dcérou. Nemohla som dávať tie emócie najavo, pretože ona si hneď všimla, že prvé tri dni som iba preplakala,“ spomína Andrea Pösová, Terezkina mama.

Potrebnú liečbu dievčatko podstúpilo na detskom onkologickom oddelení na bratislavských Kramároch. „Keď počujete onkológia, vybaví sa vám, že tam každý musí plakať. No prvým základným vybavením tam je úsmev,“ vraví Andrea. „Prvý týždeň sa len pozeráte, ako je možné, že sa tam tí ľudia usmievajú. Sú to skvelí ľudia a vykonávajú skvelú prácu,“ hovorí.

Oddelenie prešlo modernizáciou

Na to, aby Oddelenie detskej onkológie a hematológie na Kramároch fungovalo na vysokej úrovni, sa dlhodobo so svojím tímom snaží prednostka kliniky Alexandra Kolenová. Dávajú si záležať na tom, aby rodičia na oddelení neboli len návštevou, ale súčasťou liečby.

Súčasťou každej izby na zmodernizovanom oddelení je okrem postele či rozkladacích kresiel pre rodičov aj panel, na ktorom je zavesený monitor. „Je napojený na počítač, ktorý je u sestier. Tie tak vedia kontrolovať všetky deti na oddelení, čo zvyšuje bezpečie po zdravotníckej stránke,“ vysvetľuje prednostka.

Izby sú pre deti zariadené tak, aby pripomínali útulné detské izby. „Chceme, aby tu mali pocit domova a bezpečia,“ dodáva Alexandra Kolenová. Vybudovanie nových priestorov trvalo niekoľko mesiacov. No moderná klinika by nevznikla bez pomoci iných. A aj vďaka nim sa detskí pacienti môžu cítiť takmer ako doma.