Prezidentka Zuzana Čaputová sa zúčastní na pohrebe kráľovnej Alžbety II.

12. 09 2022 10:40 | markiza.sk
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas podpisu do kondolenčnej knihy na britskom veľvyslanectve v súvislosti s úmrtím br
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas podpisu do kondolenčnej knihy na britskom veľvyslanectve v súvislosti s úmrtím br Foto: TASR - Jakub Kotian

Pohreb sa uskutoční v pondelok (19. septembra).

Slovensko bude na štátnom pohrebe britskej kráľovnej Alžbety II. budúci pondelok 19. septembra zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová. Na pozvanie britskej strany sa na ňom zúčastní aj so svojím partnerom Jurajom Rizmanom. Pohreb sa uskutoční v pondelok (19. septembra) vo Westminsterskom opátstve.

Za susednú Českú republiku sa na pohrebe zúčastní premiér Petr Fiala. „Poprosil som Petra Fialu, aby sa na pohrebe zúčastnil. Mne zakázali lekári lietať, pretože mám dieru v bruchu kvôli sonde. V budúcnosti mu to vrátim,“ povedal prezident ČR Miloš Zeman pre českú rozhlasovú stanicu Frekvence 1.

Pohreb kráľovnej Alžbety II. sa bude konať vo Westminsterskom opátstve. V tento deň bude mať Veľká Británia štátny sviatok, o čom rozhodol nový kráľ Karol III.

Pohreb sa uskutoční o 11.00 h miestneho času. Buckinghamský palác takisto uviedol, že pozostatky kráľovnej následne prevezú do Kaplnky svätého Juraja na Windsorskom hrade, kde ich uložia do hrobu.

Reláciu Rozlúčka s Alžbetou II. s moderátorkou Zlaticou Švajdovou Puškárovou a jej hosťami Katarínou Strýčkovou a Branislavom Kováčikom si nenechajte ujsť v pondelok (19. septembra) od 11.00 h na Markíze.

Zahraničných štátnikov budú na pohreb Alžbety II. prepravovať autobusmi

Zahraniční hostia a hlavy štátov, ktorí pricestujú na pohreb zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II., budú do Westminsterského opátstva zvážať autobusmi. Vyplýva to z vládnych inštrukcií, o ktorých v pondelok informoval denník The Guardian.

Štátnici nebudú môcť na prepravu do dejiska pohrebu v londýnskom Westminsterskom opátstve použiť vlastné automobily. Tými budú prichádzať len na „centrálne zhromaždisko“ v západnej časti Londýna, odkiaľ budú do Westminsteru hromadne prepravovaní autobusmi, ktoré poskytne britská vláda. Obáva sa totiž, že by príliš veľký počet áut by mohol v deň pohrebu ochromiť dopravu v Londýne.

Vládne inštrukcie ďalej nabádajú prezidentov, kráľov či predsedov vlád, aby na cestu do Británie použili namiesto vlastných lietadiel bežné komerčné letové linky. Toto opatrenie má za cieľ predísť upchávaniu londýnskych letísk.

Smútoční hostia so zahraničia by taktiež mali prísť s čo najmenším sprievodom. Jednotlivé hlavy štátov by v ideálnom prípade mali pricestovať len s partnermi, bez detí či ďalších rodinných príslušníkov, píše Politico. Britská vláda varovala, že „pre obmedzený počet miest na pohrebe a ďalších sprievodných obradoch by rodine, sprievodu či personálu zahraničného hosťa nemusel byť povolený vstup“.

„Zahraniční hostia by mali na pohreb kráľovnej Alžbety II., respektíve prvý súvisiaci obrad, ktorého sa zúčastnia, pricestovať aspoň deň vopred,“ uvádzajú ďalej inštrukcie.

Londýnske Letisko Heathrow nebude pred pohrebom kráľovnej dostupné pre súkromné lety ani parkovanie lietadiel. Ak hlavy štátov nemôžu pricestovať komerčnými letmi, musia priletieť na iné londýnske letiská. Smútoční hostia sa taktiež nebudú môcť prepravovať vrtuľníkmi.

Reakcia prezidentky SR na úmrtie kráľovnej Alžbety II.:

zdroj: Instagram/zuzana_caputova

POZRITE SI AJ:

PRAVNÚČIK ALŽBETY II. DOJAL CELÝ SVET. STAČILA JEDINÁ VETA

PRINC WILLIAM SMÚTI ZA STAROU MAMOU: SRDCERVÚCE SLOVÁ

VEĽKÝ MOMENT! PRINCOVIA WILLIAM A HARRY S MANŽELKAMI VZDALI HOLD KRÁĽOVNEJ