V pondelok 19. septembra sa celý svet poslednýkrát rozlúčil s kráľovnou Alžbetou II., ktorá viac ako 70 rokov vládla svojmu ľudu.
Pohreb sme naživo vysielali v špeciálnej relácii Rozlúčka s Alžbetou II., ktorú
moderovala Zlatica Švajdová Puškárová. Moderátorka privítala v štúdiu viacero hostí Katarínu Strýčkovú, Branislava Kováčika a taktiež riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky Henricha Krejču, ktorý prišiel z Londýna a porozprával, ako to v tieto dni vyzeralo v britskej metropole.
Rakvu s pozostatkami zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. spustili do kráľovskej hrobky na hrade Windsor po druhom obrade. Windsorský dekan David Conner počas obradu rozžehnania sa s telom kráľovnej predniesol 103. žalm. Následne prečítali všetky tituly kráľovnej a naposledy na jej počesť zazneli zvuky gájd.
Arcibiskup z Canterbury Justin Welby ukončil obrad požehnaním a následne zhromaždení zaspievali britskú hymnu.
Kráľovská hrobka v Kaplnke svätého Juraja nie je miestom posledného odpočinku zosnulej kráľovnej. Jej telo v rámci záverečného obradu premiestnia do Pamätnej kaplnky kráľa Juraja VI., ktorú nechala po smrti svojho otca vybudovať samotná Alžbeta II. v rámci Kaplnky svätého Juraja.
Sem po uložení tela Alžbety II. uložili aj ostatky jej manžela princa Philipa, ktorý zomrel vlani. Tento obrad nebol prístupný verejnosti ani televíznym kamerám. Podrobnosti Buckinghamský palác nezverejnil s vysvetlením, že ide o hlboko osobnú rodinnú udalosť.
V Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor sa podvečer konal
obrad rozžehnania sa s telom britskej kráľovnej Alžbety II. Na tento obrad pozvali 800 hostí a mal intímnejšiu podobu. K členom kráľovskej rodiny sa tu pripojili aj
zamestnanci z rozličných panstiev v Británii
patriacich kráľovi.
Obrad rozžehnania sa s telom viedol windsorský dekan, ktorý prečítal prvý až siedmy verš z 21. kapitoly Zjavenia svätého Jána. Túto pasáž čítali aj na pohreboch kráľa Juraja V. v roku 1936, jeho manželky Márie v roku 1953 a tiež v roku 1952 na pohrebe Juraja VI. – otca Alžbety II.
Podľa televízie BBC priebeh tohto obradu prediskutovali s kráľovnou Alžbetou II. už dávnejšie. Veľkú časť hudobného sprievodu skomponoval Sir William Harris, ktorý bol organistom v Kaplnke svätého Juraja v rokoch 1933 až 1961 a údajne budúcu kráľovnú ešte ako dieťa naučil hrať na klavíri. Okrem toho zaznel aj Ruský kondak za zosnulých, ktorý spievali aj na pohrebe princa Philipa.
Na kráľovnú na Windsore, kam smeroval sprievod z Londýna, čakali aj jej milovaní corgiovia. Poslední dvaja psíkovia Sandy a Muick, ktorí jej robili spoločnosť do posledných chvíľ.
Sprievod s rakvou v centre
Londýna sa zavŕšil popoludní. Rakvu najprv ťahalo z
Westminsterského opátstva, kde sa konal štátny pohreb, k Wellingtonovmu
víťaznému oblúku na lafete viac než poldruha kilometra 142 členov
Kráľovského námorníctva.
Z priľahlého Hyde Parku odpálilo Kráľovské
jazdecké delostrelectvo čestné salvy. Procesiu sprevádzali zvuky zvonu
Big Ben. Rakvu
viezli okolo mnohých pamätihodností Londýna. Na sprievode sa zúčastnilo
okolo 3000 členov ozbrojených síl.
Desiatky zamestnancov Buckinghamského paláca sa zoradili na nádvorí do úhľadného radu a ukláňali sa, keď okolo prechádzal smútočný sprievod. Od Wellingtonovho oblúka rakvu previezli približne 30 kilometrov na pohrebnom vozidle do hradu Windsor, ktorý mala kráľovná v obľube. Po trase stáli tisícky ľudí, a to aj mimo centra Londýna.
Na zverejnených záberoch bolo vidieť obrovský žiaľ členov kráľovskej rodiny. Princ z Walesu a kráľ Karol III. nedokázali udržať slzy.
Rakvu po cirkevnom obrade naložili na vojenskú delovú lafetu, ktorú zdobili kvety pochádzajúce zo záhrad kráľovských rezidencií a ktoré prekvapili svojou farebnosťou, keďže nevyzerali vôbec smútočne. Vybral ich sám kráľ Karol III. V tejto kytici bol aj rozmarín, ktorý mala kráľovná aj vo svadobnej kytici. Nachádzala sa tam aj osobná kartička od jej syna Karola.
Cirkvený obrad vo Westminsterskom opátstve sa skončil dvoma minútami ticha na poludnie.
Ceremóniu vo Westminsterskom opátstve otvoril westminsterský dekan David Hoyle. „S vďačnosťou spomíname na jej neochvejnú oddanosť k jej poslaniu kráľovnej a hlavy Commonwealthu počas mnohých rokov,“ povedal. Pripomenul aj kráľovninu lásku k svojej rodine.
Rakvu s pozostatkami kráľovnej Alžbety II. previezli na vojenskej delovej lafete z Westminsterskej sály do opátstva krátko pred začiatkom smútočného obradu. Za rakvou v opátstve kráčali najbližší členovia rodiny, medzi nimi nechýbali ani princezná Charlotte a princ George.
Čítania predniesli aj premiérka Liz Truss a generálna tajomníčka Commonwealthu Patricia Scotland. Kázeň mal arcibiskup canterburský arcibiskup Justin Welby, ktorý pripomenul Alžbetin naplnený sľub slúžiť Spojenému kráľovstvu a Commonwealthu. Alžbeta to sľúbila v deň svojich 21. narodenín (21. apríla 1947) v rozhlasovom vysielaní.
Westminsterské opátstvo sa dlho zapĺňalo pozvanými hosťami. Na mieste boli aj rodičia princeznej z Walesu, Carole a Michael Middletonovci či Camillin syn Tom Parker.